SEO Fiyat Hesaplama

Yeni Algoritma Güncellemesi : Google Fred

[toc]

Google’ın yeni onaylanmamış sıralama güncellemesi, SEO gündemine bomba gibi düştü. Son bir haftadır herkes sıralamalarını ve trafiklerini kontrol etmeye başladı.

Webmaster ve SEO dünyasındaki insanların yanı sıra Google’ın otomatik takip araçları da Google’ın sıralama algoritmasında bir değişiklik olduğuna dair güçlü belirtiler göstermektedir. Her ne kadar güncelleme henüz ne reddedilmiş ne de onaylanmış olsa da, Gary Illyes’e güncellemenin adı sorulduğunda “bundan sonraki güncellemelere Fred diyeceğiz” dediği için bu güncelleme SEO dünyasında Fred olarak tanınmaya başladı.

Link Kalitesi Güncellemesi

Görünen o ki bu güncelleme içerikten ziyade bir link kalitesi güncellemesi. Fakat şimdilik kesin bir yargıya varmak için çok erken. Değişim raporları daha çok “black hat” SEO topluluklarından gelmektedir. Bu da demek oluyor ki yeni güncelleme bir spam algoritma güncellemesidir. Bundan önceki spamle alakalı son güncellemeyi şubat ayının başlarında bildirmiştik. Yine bu güncelleme de Google tarafından onaylanmamıştı.

Ayrıca 7 Şubat’ta büyük bir içerik kalitesi güncellemesi de onaylanmadı. Tahmin edebileceğiniz gibi Google şu sıralar güncellemeleri pek onaylayacak gibi durmuyor. Tabii bu yine de bizi arama sonuçlarındaki büyük değişiklikleri raporlamaktan ve bir güncelleme olduğunu varsaymaktan alıkoyamaz.

Şu an otomatik takip araçlarının çoğu önemli dalgalanmalar tespit etmektedir ki bu bir güncellemenin var oluşunun büyük bir belirtisidir. Sıralamasının düşmesinden şikayetçi olan ya da yukarı çıktığı için sevinenler olduğunu da düşünürsek Google’ın bir güncelleme getirmiş olması oldukça olasıdır.

AccuRanker takip aracının sonuçları:

Link Kalitesi Güncellemesi

 

RankRanger sonuçları:

 

Fulya Karacaoğlu
Fulya Karacaoğlu
17 Mart 2017

Yeni Algoritma Güncellemesi : Google Fred için Yorumlar

 • Yasin
  Yasin 8 Haziran 2017, 12:04

  ayrıca google nisan ayında yaptığı güncellemeyle meta verilerinde en çok dil kodlamasına ağırlık veriyor

  Google trafiği pek önemsemiyor gibi bence

  nisandan önce alexa sıralamasına orantılıydı indexlerim

  nisandan sonra alexa sıralamasıyla hiç alakası yoktu

 • serkan
  Serkan 28 Mart 2017, 00:05

  Bittik mahvolduk düzelmiyor ne yapacagımızı şaşırdık bilgi sahibi kişilerden yardım bekliyoruz izlenecek yollar nelerdir ne yapalım ne yapmayalım bunlar hakkında paylaşım yapanlar büyük sevap ve hit kazanır.

 • mustafa yıldıran
  Mustafa Yıldıran 25 Mart 2017, 19:58

  muthiş bir düşüş yasadım 7 mart gece sınden sonra ve düzeltemiyorum 2 site harıc 4 sitemde %50-60 ziyaretcı kaybın oldu düzeltmeye calısıyorum olmuyor

Yeni Algoritma Güncellemesi : Google Fred için Cevap Yaz