Yanlış Bilinen Pagerank ve SEO’ya Etkisi

Öncelikle Pagerank Google için dikkate alınan bir değerdir. Eğer alınmasa bu değerin güncellenmesi gibi bir durum olmazdı. Tabi burada, bu değerin ne ifade ettiği çok önemlidir. SEO’da en çok yanlış anlamanın olduğu konu pagerank değeridir. Bu sebeple bu konuda üzerinde biraz daha yoğun duracağım. Pagerank, web sitelerinin birbirleri ile olan link ilişkisinden oluşan bir puanlama sistemidir. Sitelerin sahip olduğu backlink sayısı ve bu backlink aldığı sitelerin pagerank değerleri, kendi değerlerinin oluşması için en önemli etkendir. Pagerank hesaplaması için yıllar öncesinden beri aşağıdaki gibi bir tablo örnek gösterilir.

Bu tabloya göre, 1 pagerank değerine sahip olmanız için 101 tane 0 pagerank değerli siteden backlink almanız gerekirken, 4 tane pr2 değerli siteden link almanız yeterli olmaktadır. Sol sütun sizin sitenize ait pagerank değerlerini ve sağ taraftaki tablo ise o değere kaç adet ve hangi değerden link almanız gerektiğini gösterir. Unutulmaması gereken bir şey var ki, Google sıralama algoritmalarını güncellediği kadar, pagerank hesaplama algoritmalarında da zaman zaman güncellemeler yapmaktadır. Bu sebeple, bu hesaplamalarda belirli bir kıstasa bağlı kalmak mümkün değildir. Bazı güncellemelerde, alakasız düzeyde değişikliklerin, beklenmedik düşüş ve artışların olduğu görülür, bu durum pagerank algoritmasının güncellenmesi sonrası sizin değerinizi doğrudan etkilediği gibi, link aldığınız tüm sitelerin etkilenerek bunun size yansıması olarak da düşünülebilir.

Peki pagerank nedir? Dikkate alınmalı mıdır? Sıralama açısından önemi nedir? Gibi pagerank mantığını çözmeye yönelik sorulara cevap vererek, bu konuyu daha anlaşılır kılmaya çalışacağım.

Pagerank aslında Google gözünde etkili bir kriter değil sonuçtur. Yani pagerank değerimi arttırırsam sıralamada yükselirim düşüncesine kapılmayın, aksine ne zaman ki sıranızı yükseltecek başarıyı yakalarsanız o zaman bu başarı da pagerank değerinizi arttıracaktır. Bir başka açıklamayla, 10 tane kaliteli link alayım pagerank değerim artsın ve sıralamada yükseleyim gibi bir düşünce olamaz. Çünkü asıl işleyiş, 10 tane link alırsınız ve yükselirsiniz daha sonra pagerank güncellemesinde değeriniz artar. Her zaman için Google sıralama güncellemesi, saatlik günlük ve haftalık olabiliyorken (sektöre, rekabete ve aktifliğe bağlı), pagerank güncellemesi 3 – 4 ayda bir gerçekleşmektedir. Aynı zamanda, pagerank Google sonuçlarını sıralamasıyla doğrudan ilişkili değildir. Eğer öyle olsaydı, pagerank değeri 1 olan site 5 olan siteyi geçemezdi. Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur; “pagerank değeri 1 benim sitem 5, ama benden yukarıda çıkıyor, bu nasıl olabilir?” Birincisi, bir sonraki pagerank güncellemesinde o sitenin pagerank değeri sizin sitenin değerini geçebilir. İkincisi, birinci durum olmasa bile, SEO sadece link aldığınız sitelerin pagerank değerine bağlı değildir. Link aldığınız sitelerin sayfa sayısı, içerik kalitesi, içerik benzerliği gibi durumlarla birlikte, site içi 80’e yakın kriterin hangi site tarafından daha doğru uygulandığına da bağlıdır.

Diğer bir konu da linklerin rel=”nofollow” olarak verilmesidir. Nofollow kavramı ilk duyurulduğunda, spamla mücadele amaçlı olarak çıkartıldı ve bu konuda hiçbir resmi açıklama olmadığı için, yurtdışı ve yurtiçi tüm webmasterlar bu etiketin Google sıralamasında hiçbir olumlu etkisi olmadığını belirtmeye başladılar. Hâlbuki bu konuda gerekli örnekleri sunarak, detaylı anlatımla ilk açıklamayı yaparak birçok webmasterın ve SEO uzmanının gerçeği öğrenmesini sağlasak da bu konuda halen yanlış anlamalar bulunmaktadır. Bu konudaki tekrar ile bu eksikliğin de giderileceğini düşünüyorum.

Nofollow 2 türlü kullanılmaktadır;
1. Si meta robots kodu olarak, bu tamamen arama motoru botlarının siteyi taramasıyla ilgili bir durumdur ve linkleri takip etmemesi önerilir.

2. si her linke ayrı ayrı tanımlanan rel=”nofollow” etiketidir ve yukarıdaki kodla bir bağlantı kurularak veya doğrudan Türkçeye çevrilerek birçok kişinin hatalı anlamasına sebep olan bir tanımla “takip etme” olarak bilinmektedir. Halbuki, rel=”nofollow” etiketi kullanılan linkin Google pagerank algoritmasında dikkate alınmaması belirtilmektedir. Yani, bu etiketi kullandığınız site, sizin pagerank değerinizden katma değer alamayacak ve bu şekilde pagerank manipülasyonu yapılamayacaktır. Bu daha çok sizin kefil olmayı kabul etmediğiniz “yorum alanları” gibi yapılarda kullanılmaktadır. Çünkü sitenize yorum yapan kişileri tanımadığınızdan siz istekli olarak onlara link vermiyorsunuzdur. Bu sebeple pagerank değerinizden istifade etmesini istemezsiniz. Ancak bu etiket, o sitenin sizden aldığı linkle üst sıralara çıkmasına engel değildir. Çünkü Google webmaster araçlarında, tüm backlink sorgulamalarında görülmekle birlikte doğrudan sıralamayı etkileyecek faydayı da sağlamaktadır. Bu sebeple, pagerank değerinizi arttırmayacak link, Google sıralamanızı arttırıyorsa, bu pagerank ve Google sıralaması arasında doğrudan bir bağ olmadığını da en basit yolla göstermektedir.

Google ilk yıllarında, pagerank değeri dikkate alınan ve sıralama açısından belirleyici bir değerdi. Çünkü sıralama algoritması çok basit bir yapıdaydı. Bu sebeple bu tarz değerlendirmeler Google için ve webmasterlar için yol gösterici nitelikteydi. Diğer bir örnek dmoz.org, Google o kadar basit bir yapıda çalışıyordu ki, Alexa puanı, dmoz.org kaydı birkaç edu link ile ilk sıralara oturmak son derece kolaydı. Çünkü kendi algoritması zayıf olduğu için bu gibi harici kriterlere (pagerank harici olmasa da bu listeye dahil edilebilir) oldukça bağlıydı. Ancak her geçen gün algoritmasını geliştirerek, daha kapsamlı hesaplamalar ve değerlemeler yaptıkça, pagerank, Alexa, dmoz.org gibi verileri dikkate almamaya başladı. Birkaç yıl önce dmoz.org üzerinde siteniz kayıt edildikten sonra çok kısa sürede yükselirken, şimdi birkaç sıra bile tetiklemiyor. Bunun tek sebebi Google’ın artık kendine güvenmesidir. Bu sebeple pagerank ilk çıktığı zamanki bilinirliği ile kullanıcılar tarafından sahiplenilse de, Google tarafından aynı değeri görmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Google Dalgalanmaları başlıklı makalemizde dalgalanma ne demektir, dalgalanmalar ve google dalgalanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanlış Bilinen Pagerank ve SEO’ya Etkisi için yorum yapabilirsiniz. (27)

 • Mustafa Selman Çiçekli

  Elinize sağlık, Pagerank ve Sosyal İmleme hakkında aklımdaki tüm sorulara cevap buldum. Teşekkür ederim.

 • firat

  Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı. nofollow etiketi ile kafamdaki soruların cevabınıda buldum.

 • Kutlu Esat

  detaylı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Site sıralamasının PR dan daha önemli OLDUĞUNU söylüyorsunuz, bunu Öğrendiğim iyi oldu 🙂 Ama Google PR ne zaman güncelleneceğini duyursa keşke. Çok iyi olurdu

 • Faruk - On Numara Reklam

  Elinize Emeğinize Sağlık Çok Açıklayıcı Şekilde Detaylandırılmış.
  Sizin sayenizde emlak sitemi bazı anahtar kelimelerde ön sıralara çıkardım.
  Çok Teşekkürler.

 • Süleyman

  Eline sağlık pagerank konusunda bilgilenmek isteyenler için çok faydalı bir yazı olmuş.Doğru bildiğimiz bazı bilgilerin aslında yanlış olduğunu gördüm.

 • Ersel Tüt

  Çok aydınlatıcı bir yazı bu kadar detaylısını başka yerde görmemiştim. kendi sitem için özellikle bunu yapın diyebiliceginiz bi taktık varmı? teşekkürler.

 • Melike Deniz Tayan

  Detaylı bir bilgilendirme yazısı olmuş.Eminim çoğu arkadaş için oldukça yararlı olacaktır

 • Erna Selcuk

  Bu senenin pagerank güncellemesi ne zaman gelecek veya geldimi? bilgi verirseniz sevinirim. Sunum çok açıklayıcı

 • Ahenk Eryılmaz

  Tamamen katılıyorum sunum gayet güzel olmuş.İncelemeniz detaylı. teşekkür ederim devamını dilerim.

 • Denizcan Bural

  çok iyi bir sunum yapmışsınız.bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.bu kalitede sunumlarla devam etmelisiz

 • İstemi Furkan Bugey

  Çok teşekkürler hocam, çok yardımcı oldu. Başarılarınızın devamını diliyorum, istiyorum

 • Mustafa Furkan Okkaya

  Güzel ve yararlı paylaşımınız için teşekkürler, bir şey sormak istiyorum sayfaların pagerank değeri aslında maksimum 48 saatlik periyotlarla güncellenmekte fakat bildiğimiz-gördüğümüz pr değerleri takribi 3 aylık süreçlerde açıklanmakta değil mi? bu konuyuda açıklığa kavuşturursanız sevinirim, iyi çalışmalar

 • Bayar Orhan

  hocam cok faydalı bir yazı olmuş. gooole algoritmaları genel bir mantık düzeni üzerine oturtmuşlar. elinize sağlık

 • Önel Cumalı

  Sitemin pagerank değeri son güncellemeden sonra sıfıra düştü.Ama sıralamam değişmedi cok sükür.

 • Gül Sena Kirezçik

  gerçekten tablo herşeyi açıklıyor… bu değerli yazınız için tşk ederim

 • Feray Gülcan

  Pagerank’ta yükselirken tabloda görüldüğü gibi 1,2,3,4 adımları kolay geçiliyor fakat 5 ve 5’ten sonrasına adım atmak biraz zor. Tablo çok işime yarayacak. Teşekkürler paylaşımınız için.

 • Fethullah Bent

  gayet açıklayıcı bir yazı olmus soru işaretlerini aldı birden 🙂 tesekkurler SEO hocası

 • Mayıs Çekmecelioğlu

  web sitenizden öğrenilecek çok kıymetli bilgiler var. nofollow konusunda da aydınlattığınız için ayrıca teşekkürler.

 • Farshad Çelik

  Pagerank tablosu önceden işe yarıyordu fakat şu anki google algoritmasında işe yarayıp yaramadığını hiç denemedim.

 • Mehmet Tarık Çolak

  PR Türk webmastarların gözünde level değerinde.Siteyi satarken bile pr en önemli kritermiş gibi yaklaşılıyor.

 • Ergün Aslantürk

  harika bi paylaşım belki bilmeyen insanların önyargılarıda kırılır sayenizde SEO hocası emeğinize sağlık.

 • Oğan Karacan

  Gerçekten çok doğru diyorsunuz bizim sitenin PR 2 ancak 4 olandan daha üst sıradayız.

 • deniz

  PR değerini itibar göstergesi olduğu için önemsiyorum, sıralamaya katkısı yok maalesef.Link alımlarında PR yerine Trustrank’a ve aynı kategoriye önem veriyorum.

 • Safa Kamışlı

  Elinize sağlık, pr ile ilgili tüm akıla takılan soruları yanıtlamışsınız.

 • Mahperi Özdil

  eline klayvene sağlık güzel bir makale olmuş kardeş. yanlız ben bu olayda su işi anlayamadım. SEO için pr li siteler önemli yada pr si olması sitenin önemli. verdiğin tabloya göre benim bu konuda benzer bir kaç sitem var ama bazılarının pr değeri 0 kalmış ken bu tablo harici olan sitemin pr değeride 2 de o kadarda linki olmadığı halde pr li sitelerde nasıl böyle birşey oluyor anlamadım. 🙂

 • Yağmur Helin Çınar

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş tebrikler. Peki bir sonraki pagerank değerlendirmesi ne zaman olacak bilginiz var mı?

 • Rüya Su Kasacı

  Son zamanlarda çok sık çıkan Google güncellemeleri ne zaman bitecek ve Pagerank son güncellemelerde önemi ne olacak


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE