Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, rakibi olan Yahoo’nun arama sonuçları ve reklamları yönetme konusunda bir anlaşma sağladı. Google ile Yahoo arasında hazırlanan yeni arama anlaşmasının detayları paylaşıldı. 1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve 2018 sonuna kadar geçerli olacak anlaşma kapsamında Google Yahoo’ ya hem masaüstü hem de mobil ortamları için arama reklamları, algoritma görsel arama servisleri sağlayacak.

Resmi belgeye göre, Yahoo Google’a hangi arama sorgularını göndereceğini belirleme imkânına sahip olacak ve anahtar kelime sorgularıyla ilgili herhangi bir minimum hedefi karşılamak zorunda olmayacak. Bu gelişmeler ışığında Google ’un diğer arama motoru servisleri ile de anlaşmalar yapacağı hakkında söylentiler teknoloji kulislerinde kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

Google ile iş ortaklığı kurarak, daha verimli ve kârlı arama ve reklam alt yapısıyla daha fazla gelir elde etmek isteyen Yahoo yeni dönemde pazarlama stratejilerini Google ‘un güvenli limanlarında devam ettirecek.  comScore’un verilerine göre, Yahoo’nun ağustos ayında ABD masaüstü aramalarında elde ettiği pazar payı yüzde 12.7 olarak kaydedildi. Google ise yüzde 64’e yakın bir pay elde etmişti.  Yahoo yaklaşık 10 yıldır birlikte çalıştığı Microsoft ile geçtiğimiz Nisan ayında anlaşmasını gözden geçireceğini ve anlaşma koşullarını değiştireceğini açıklamıştı. Bing, Yahoo’ ya doğru arama sonuçlarını ve reklamları getirmesi konusunda özel olarak yardımcı oluyordu. Ancak revize edilen anlaşma sonrasında Yahoo diğer servis sağlayıcılarından da aldığı verileri kullanabilecek. Google teknoloji dünyasını bir ahtapot gibi sarmaya devam ediyor. Alphabet Inc çatısı altında yaptığı yatırımlara hız veren Google birçok teknoloji şirketini de bünyesine katmayı ihmal etmiyor. Arama sonuçlarında her zaman kullanıcıya en iyisi veren Google sürekli kendini geliştiren teknolojisi ile her zaman en iyisi olacağını gururla göstermeye devam ediyor.

Peki, Bu Gelişmeler SEO Sektörünü Nasıl Etkiler?

Google ve Yahoo arasında gerçekleşen bu ortaklık arama motorlarına olumlu yönde etki gösterecek. Google ‘da yapılan aramalar Yahoo servisinde de gösterilmeye başlayacaktır uzun vadede. Google sunduğu hizmet çerçevesinde kitlelerin yaptığı aramalara hitap edecek ve bu kişilerle etkileşimi arttırmak isteyeceği düzenlemeleri gerçekleştirmektedir. Buna uygun olarak dünyanın farklı yerlerinde faaliyet gösteren arama motorları ile çeşitli çözüm ortaklıkları kurarak iletişim ağını genişletmeye devam etmektedir. SEO sektörünün dijital pazarlamada ki yükselişi bu gelişmeler ışığında hızla büyümeye devam edecektir.

SEO Hocası tarafından hazırlanan SEO çalışmaları tüm arama motorlarında aynı etkiyi göstermektedir.