WordPress Transposh ile Uluslararası Seo

Transposh Açıklaması

Hit sayılarınız size yetmiyor mu? Daha geniş bir kitleye hitap etmek mi istiyorsunuz? Tüm dünyanın sitenize girmesini mi istiyorsunuz? İşte bu eklenti tam size göre. Transposh eklentisi ile sitenizi tüm dillere çevirebilirsiniz. Çeviri işlemini siz yapmıyorsunuz. Eklenti, yazılarınızı otomatik olarak tüm dillere çevirebiliyor. Eğer uluslararası bir web siteniz varsa bu eklentiyi kesinlikle kurmalısınız. Eklenti, WordPress’in en son sürümüne uyumlu hale getirilmiş. Bu eklenti ile birlikte uluslararası olarak tüm dillerde SEO yapma olanağı buluyorsunuz dolayısıyla tüm bu dillerde ziyaretçi çekmiş oluyorsunuz.

Transposh Kurulumu

 • En başta tüm eklentilerde olduğu gibi eklentiyi indirip, WinRAR programı aracılığıyla içindeki klasörü RAR’dan çıkarıyoruz.
 • Çıkan klasörü, herhangi bir FTP yöneticisi ile sitemize bağlanıp /wp-content/plugins dizinine gönderiyoruz.
 • Admin panelinden Eklentiler sayfasına giriyoruz ve eklentiyi aktifleştiriyoruz.

Transposh Ayarları

 • Eklentinin kurulumu tamamlandıktan sonra admin panelindeki Bileşenler sayfasına girerek, eklentinin duracağı yeri seçebilirsiniz.
 • İstediğiniz dilleri seçmek için, yine aynı sayfadan eklentinin ayar bölümünü açmanız yeterlidir.

Transposh Resmi

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO eklentileri başlıklı makalemizde SEO eklentileri, SEO plugins ve WordPress SEO By Yoast hakkında bilgiler verilmektedir.

WordPress Transposh ile Uluslararası Seo için yorum yapabilirsiniz. (32)

 • Tuba

  Benim merak ettiğim, otomatik çeviri eklentisi kullanarak otomatik çeviri yapmasını istiyorum fakat bu zamana kadar oluşturmuş olduğum sayfalarımın adreslerinin sonuna .tr eklenerek güncellemesinden dolayı 404 hatası alır mıyım ?
  Muvcut sayfalarımın adreslerini aynı şekilde bırakabileceğim (sonuna .tr eklemeden) , çeviri yaptığım sayfalarımın adreslerinin (.en .es, .fr gibi) olabildiği bir Otomatik çeviri eklentisi önerebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

 • Metin

  Program sitem için böyle bir eklenti ararken, onlarcasını denedikten sonra, kurulumu ve kullanımı en kolay olan eklentinin bu olduğunu gördüm ve şimdi bu eklentiyi kullanıyorum.

 • Hacı Bayram Ufuk Erim

  Bu eklentiyi kurup, yabancı ziyaretcilerden çevirme anlamında olumlu veya olumsuz geri bildirim alan varmıdır acaba?

 • Onur Abdi Şen Özen

  widget kullanmayanlar, farklı alanda kullanmak isteyenler bu kod vasıtası ile diledikleri yerde bayrakları gösterebilirler. kod:

 • Havagül Saparca

  Bu tarz eklentileri bir kac müsterimde kullanmistim.. Aynen diqer arkadaslarin da söylediqi qibi hatalari oluyor ve google tarafindan 404 fazlasiyla cikiyor.. Cok qerekli deqilse kullanmanizi önermem..

 • volkan

  İslami içerikli bir sitem için düşünüyordum. İyi oldu. Umarım çeviri güzel olurda siteye girenler anlamlı makeler bulabilirler kendi dillerinde. Teşekkür ederim.

 • murat

  hocam merhaba ben yüklemeyi düşündüm ama 2 üstteki levent arkadaşımızın yorumuna kadar hangi çevirisi tmmda birde 404 r düşmek var hocam sence risk alınırmı önemli bir konu cevap bekleriz iyi çalışmalar

 • Mehmet Gökalp Çelikağı

  Dostum senin dediğin gibi çok güzel bi eklenti ben kurdum herşey çok güzel çalışıyor ama tek sorun urlleri değiştirmiyor böyle oluncada kredisinin %50sini kaybediyor.İsterdimki linkleride değiştirsin google amcanın ve onun vermiş olduğu adsense hizmetinden %100 verim sağlayalım

 • Levent

  merhaba. ben bu eklentiyi kullandım..ama bazı sebeplerden ötürü(database şişmesi vs) kullanmaktan vazgeçtim…google seçtiğim dillerde indexleme yapmış…bu linkler şimdi 404 düşüyor..bunları asıl yazıya nasıl yönlendirebilirim

 • Onur

  Selam. ben bu eklentiyi kurdum daha sonraki zamanlarda ise kaldırdım. Ama kaldırdığım halde webmaster tooldaki tarama hatalarında bu eklenti zamanından 404 hataları var.

  Mesela 2 gün önce yeni hatalar çıkmış ama bu eklentiyi kaldıralı aylar oldu. 404 hataları fırlama yaptı sanırım filtreye girmeme neden oldu. Daha önce böyle bir olay yaşamıştım. 404’ler fırlama yaptığında filtreye almıştı google. eğer tesadüfe gelmediysem bu eklenti neden olmuştu.

  Senden ricam benim bu tarama hatalarından kurtulmam nasıl olur. örnek: xxx.com/haberbasligi.html?lang=de

  hataların çoğu bu şekilde. ?lang=de eklentinin link sonuna attığı bu takı yüzündentarama hatalarıyla doldu webmaster. Hala son tarananlarda çıkması da çok sinir bozucu nerden buluyor nasıl görüyor olmayan linkleri yoksa ben mi gözden kaçırıyorum. Eklentiyi kaldırsamda google’a sunduğu bir yer mi var bu eklentinin.

  Teşekkürşer

 • okan

  bir çok sitede bununla ilgili içerik mevcut ancak burada bir ayrı anlatılmış…

 • İlhan ATACAN

  Bu konuda çeşitli eklentiler mevcut. Google Translate bile insanların ihtiyacını karşılayabilir. Sonuç olarak Türkçemiz sondan eklemeli bir dil olduğu için tam performanslı bir çeviri göremeyebiliriz ama en azından yabancı ziyaretçilerimizin kafalarındaki soru işaretlerini kaldırabiliriz.

 • Özgen Dengizek

  Eklentiyi kurdum gerekli ayarları yaptım fakat çevirme işlemi yapmıyor ?

 • Elif Kevser Kerigan

  eklentiyi kurduk herşey çok güzel oldu

  Do automatic translation immediately after a post has been published ve

  This enables auto detection of language used by the user as defined in the ACCEPT_LANGUAGES they send. This will redirect the first page accessed in the session to the same page with the detected language.

  bu seçenekleri işaretledim yurt dışından gelen ziyaretçiler siteyi geldikleri ülke diliyle görüyor benim soracağım soru google örümcekleri hakkında şimdi bu örümcekler yurtdışından geliyor geldiklerinde yabancı dil görecekler siteyi bizim türkçe linklerimizde bir sıkıntı olurmu yani türkçe indexlenen linklerimiz silinirmi google örümcekleri tarafından teşekkürler

 • sedat

  Merhaba Hocam eklentiyi kurdum gerçektende süper. yanlız şu menülerde bazı ayarlamalar gerekiyor.
  * Translation settings
  * Automatic translation settings
  * Generic settings
  * Transposh community features
  acaba hangi şıkları işaretlemeliyiz. bunlar hakkında biraz bilgi verirmisiniz
  teşekkürler

 • Karanalp Bilgen

  ben flag seçtim kullanıyorum şimdi ama bayrakların üstünde “Translation” yazısı var.. sinirimi bozuyor bunu nasıl kaldırabilirim? hangi sayfadaki kodu silmeliyim.? sadece bayraklar kalsın istiyorum

 • Ahuşen Özayral

  kartal : 06 Temmuz 2010, 19:08

  Plugin sitesinde sitemap ile ilgili bir kod daha vermiş. Çeviri url lerini sitemapte göstermek için. Onuda açıklayabilirsen sevinirim. Teşekkürler.

  sitemap-core.php dosyasında satır 1509 içine verilen kodu ekleyeceksiniz yanlız dikkat edin satır 1509 da “}” işaretinden önce kod eklenecek zaten yanlış yaparsanız sitemap hata veriyor

 • Alperen Canuyar

  atari oyunları : 26 Haziran 2010, 01:35

  benim temamda bileşenler uygun değil, kendi yaptığım tema bileşen kullanamıyorum.. hangi kodu alıp isteğim yere koyabilirim yardımcıo olabilirmiisniz? birde bu dili çevirerek veri tabanındamı saklıyor?

  eklenti klasöründe readme.txt dosyasında satır 111 de bir kod verilmiş bu kodu sidebar.php dosyasına ekleyin

 • kartal

  hocam eklentiyi kullanıyorum. daha önce N2H nin eklentisini kullanmıştım. Fakat bu eklentiyi yükledikten sonra yazılar index almamaya başladı. 4 ana dili seçtim. Birde rerwrite url’yi seçmeme rağmen url leri çevirmedi. Plugin sitesinde sitemap ile ilgili bir kod daha vermiş. Çeviri url lerini sitemapte göstermek için. Onuda açıklayabilirsen sevinirim. Teşekkürler.

 • hakan

  s.a hocam ben eklentıyı ftpye atıyorum fakat admın panelınden eklendı gozukmuyor naptıysam eklentı yok cıkmıyor admın panelınde eklentılerde ısmı gecmıyor bıle

  • Kaan Gülten

   Eklenti klasörünün içerisinde ayrı bir klasör olup olmadığnı kontrol edin. Yani ilk klasör içerisinde eklentiye ait dosyalar çıksın. Kullandığınız WordPress sürümünden kaynaklı bir problem olabilir. Bunun dışında, eklenti sayfasındaik kurulum talimatına uygun kurulumu gerçekleştirin.

 • emre

  merhaba.

  bir çok sitede kurmaya çalışmama rağmen malesef eklentiyi çalıştıramadım. herhangi bir hata vermemesine rağmen, ülke flaglarına tıkladığım halde çeviri yapılmıyor.

  bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 • Ali Ozan Kişin

  benim temamda bileşenler uygun değil, kendi yaptığım tema bileşen kullanamıyorum.. hangi kodu alıp isteğim yere koyabilirim yardımcıo olabilirmiisniz? birde bu dili çevirerek veri tabanındamı saklıyor?

  • Kaan Gülten

   Veritabanında saklamıyor. Ancak hatırladığım kadarıyla çevirdiği yazıları bir cache klasöründe saklayarak bir sonraki çevirmede daha hızlı ekrana getiriyor.

 • Ayçiçek Kerem

  @fatih bayrak gösterimi için eklenti ayarlarında “Widget settings” bölümünde “flasg” seçili olmalı

  bayrak ayarları:

  • Kaan Gülten

   @gevv, Bilgilendirmen için teşekkürler.

 • fatih

  Merhaba hocam eklentiyi kurdum.Ama sizin gibi bir görüntü elde edemedim.Admin Paneldeki ayarlamaların nasıl olması konusunda görüntüyü çekip gösterebilir misiniz?Şimdiden teşekkür ediyorum takipcinizim çok yararlı bir site Allah yardımcınız olsun

  • Kaan Gülten

   Merhaba Fatih bey, şu anda eklentiyi kullanmadığım için ekran görüntüsü yollayamıyorum. Ancak kendi sitesinde detaylı olarak anlatıyor olması lazım. WordPress sitesinden de kurulum ayarlarını inceleyebilirsiniz.

 • Pekin Özar

  anladım en güzel yanı kaynak görünümde karmaşa görmemek 🙂 acaba karşılaştığınız sorunlar neydi ben kullanmayı düşünüyorum hataları bilirsem testler daha kısa sürede biter

  • Kaan Gülten

   eklentiyi kurduktan sonra yayınladığım yazılar tam anlamıyla çeviriliyordu. Ancak eklentiden önceki yazılar ya çevirilmiyor ya da yarım kalıyordu. Tabi ben bu eklentiyi ilk çıktığı zamanlarda kullanmıştım. Şu anda o tarz bir problem olacağını düşünmüyorum. Aynı zamanda çevirme hızı vs. oldukça kaliteli. Birçok eklenti denedim en beğendiğim buydu.

 • Can Güney Hacıalioğlu

  teşekkürler.

  sanırım google alt yapısını kullanıyor garip bir şey bilgim yok ama api dedikleri olay galiba

  • Kaan Gülten

   evet google alt yapısını kullanıyor. şu anda kullanmıyorum ama hatırladığım kadarıyla, bing veya google translator apisinden hangisinin kullanılmasını istediğini belir.tebiliyorsun. Siten hangi dillere çevirilsin bunu seçebiliyorsun. 40 küsür dili seçebileceğin gibi 3 – 5 dil de seçilebilir. Güzel bir eklenti bir ara autocadhocasi.com için kullandım. index sayısı uçtu ve hitler katlanmıştı. o zamanlar eklentinin yeni olmasından dolayı birkaç ufak problemden kullanmayı bıraktım.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE