SEO Fiyat Hesaplama

WordPress Seo için bir kaç ipucu

Herkese merhabalar, bir Wordpress için SEO yazımla birlikte yeniden sizinleyim.
Bu yazımda sizlere Wordpress ve arama motoru optimizasyonunu birbirlerine biraz daha yaklaştırmayı öğreteceğim.
Wordpress için optimizasyonda altın değerindeki bir diğer yazımda Google Sitemaps Generator ile Wordpress
için site haritası oluşturmayı ve bu site haritasını Google'a göndermeyi öğrenmiştik.
Bu yazımda ise hazır araç kullanmayıp, biraz bizler ne yapabiliriz onu göstereceğim.

- Title(Başlık) her sayfada farklı olmalı
Ne demek bu? Bu demek oluyo ki başlığınız her sayfada aynı olmasın. Örneğin ana sayfada başlığınız "SEO Hocası" ise yazdığınız yazının sayfasının (single.php, page.php) başlığı da "SEO Hocası" olması. "Yazınızın başlığı - SEO Hocası" daha etkili bir başlık olacak ve arama motorunun sizi alt sıralara atmasını engelleyecektir.

- Yazı etiketlerini eklemeyi ihmal etmeyin
Evet, çoğu blogdan ve blog yazarından gördüğüm kadarıyla etkin yazı etiketi eklemeyi bir kenara bırakın etiket bile eklemiyorlar.

- Fazla ve gereksiz yazı etiketi eklemeyin
Gözlemlediğim bir başka konu ise çok fazla ve gereksiz etiket eklenmesi. Fazla etiket ekleyerek arama motorlarında bırakın üst sıraya çıkmayı en alt sıralara kayarsınız.

- Her yazıda farklı yazı etiketleri girin
Bir önceki yazıda girdiğiniz etiketleri girmemeye özen gösterin. Zaten bir önceki yazıda girdiğiniz etiket site haritasına eklenecektir. Bir daha eklemeniz bir şey fayda etmez. O yüzden sık sık farklı etiketler kullanın.

- Yazı etiketlerinizi her sayfada belirtin
Yazınız için eklediğiniz yazı etiketlerinizi her sayfada belirtin. Örneğin bazı bloglar yazı etiketlerini her sayfada göstermiyor. Ana sayfada sadece yazının başlığı ve eklendiği tarih yazıyor, yazının tekil sayfasında etiketleri gösteriyor. Bu yanlış bir kanı. Yazının etiketleri ana sayfada dahil tüm blog sayfalarında gösterilmelidir.

- Yazı için kategoriler ekleyin ve kategorileri her sayfada belirtin
Yazınız için direk "Genel" kategorisi yakıştırması yapmayın. Blogunuz için 5 dakikanızı ayırarak siteniz ile alakalı kategorileri ekleyin ve bu kategoriler hakkında yazı yazarak; eklediğiniz yazının kategorisini her sayfada belirtin.

- 404 sayfanızı ana sayfanıza yönlendirin
404 hatalarını başta Google olmak üzere çoğu arama motoru benimsemez. 404 sayfanızı ya ana sayfa kodlarınızla eşleyin ya da ana sayfanıza yönlendirin.

- Link değişimi yapın
Diğer bloglarla link değişimi yapın. Böylece diğer bloglarda indekslendiğinden sayfalarındaki sitenizin bilgileri de Google tarafından algılanacaktır. Böylece diğer blogların adları yazıldığında sizin sitenizin linkinin de çıkma olasılığı artacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
2 Şubat 2010

WordPress Seo için bir kaç ipucu için Yorumlar

 • Nefse Eryılmaz
  Nefse Eryılmaz 20 Ocak 2015, 23:11

  SEO için etiket bu kadar önemli ve her sayfada görünmesi gerekiyorsa neden sizde yok ? bunun bir açıklaması vardır umarım

 • Mustafa Taha Ayrım
  Mustafa Taha Ayrım 22 Nisan 2011, 11:09

  blogunuz güzel.Bu yazıyıda beğenmekle birlikte tek bir maddesine katılmadığımı bildirmek isterim.404 sayfasını direk anasayfaya yönlendirmek hatalıdır.o sayfanın 404 olduğunu belirtip yani süslü bir şekilde bu sayfanın artık sitede bulunmadığını anlatıp büyük puntolar ile anasayfaya dönmesini sağlamak en iyisi olacaktır.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 22 Nisan 2011, 12:22

   @megabilisim, elbette özel 404 sayfası kullanmak SEO açısından daha faydalıdır. Ancak yazarımız, hatalı sayfalara alınan backlinkleri anasayfayı güçlendirmesini sağlamak için yönlendirme yapılması gerektiğini düşünerek böyle bir açıklamada bulunmuştur.

 • Ayşegül Begüm Gültaş
  Ayşegül Begüm Gültaş 31 Mart 2011, 23:02

  Bir tavsiyede benden.
  Blogcudan ve Bloggerdan birer blog açın ana sitenize eklediğiniz her konuyu açtığınız bloglarada kısaca ekleyip ” DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN ” linki ekleyin. unutmayınki blogger ve blogcu en hızlı indexlenen bloglardır ve bu sizin için her sayfanıza ayrı ayrı backlink kazandırır. Kullanmaya başlayın 1 ay içerisinde farkı göreceksiniz.

 • Berrak Paşolar
  Berrak Paşolar 25 Mart 2011, 01:31

  wp de oyun sitesi scriptim var bu işe yeni başladım hazır yeni bir başlangıçtayken doru yoldan gitmek istiyorum. En başta örenmem gerekenleri en sonda ögrenmek sanırım ögrenmenin en acı şeklidir. Bana yeni başlamış biri olarak ne tavsiye edersiniz.

 • Tayyibe Güllüce
  Tayyibe Güllüce 22 Ocak 2011, 01:13

  Genel olarak çoğu webmaster’ın bildiği bilgiler diye düşünüyorum. Ama yeni başlayanlar ve acemiler için yol gösterici olduğuna inanıyorum. Teşekkürkler. İyi çalışmalar

 • Ogün Karabacak
  Ogün Karabacak 21 Ocak 2011, 20:21

  kullanılan yol cok guzel hocam eskıden yazı yazmayı bılmezdım sımdı ıse fark atıyorum hem fayda hem hit hemde siteyi ozun kalite haline getırıyorum etrafımdaki sitelerin begenısı ve gözü benim üstümde tesekurler

 • Aynur Dilan Yüzbaşıoğlu Gür
  Aynur Dilan Yüzbaşıoğlu Gür 7 Ekim 2010, 19:49

  WordPress SEO konusunda 1 numara bir script. Hem WordPress kullanıp hem de yukarıda yazanları uyguladığımız takdirde başarı ve kazanç kaçınılmaz olacaktır.

 • Abdullah Mert Bilgen
  Abdullah Mert Bilgen 8 Nisan 2010, 14:10

  evet 🙂 katiliyorum bu tür eklentiler bende mevcut, işe yariyorlar teşekkürler

WordPress Seo için bir kaç ipucu için Cevap Yaz