AutoSave ve Revisions’u Kapatma

Hepimizin bildiği gibi WordPress, sitelerin yapımında en çok kullanılan sistemlerden bir tanesidir. WordPress, kullanıcılarına kolaylık sağlamak için sisteme bir çok özellik ekler. Bu özelliklerden bir tanesi de yazıların otomatik olarak kaydedilmesidir. Yazılar, herhangi bir elektrik kesintisinde veya bilgisayar kapanmasında gitmesin diye otomatik olarak veritabanına kayıt edilir. Bu durumdan rahatsız olanlar için bu yazımda bu özelliği kapatmayı göstereceğim. Aşağıda söylediğim adımları teker teker yapmanız gerekiyor.

 • Yazı Sürümleri için WordPress’in kurulu olduğu dizindeki wp-config.php dosyasını açın ve şu kodu dosyaya ekleyin;

  define('WP_POST_REVISIONS', false)
 • Otomatik Kayıt için wp-admin/post.php dosyasının 103. satırında ve wp-admin/post-new.php 6. satırında aşağıda gösterdiğim kodu bulun ve başına // ekleyin.
  wp_enqueue_script('autosave');

Tüm bunları dediğim gibi uyguladıktan sonra tüm dosyaları kaydedip FTP’den bulundukları yerlere gönderin. Admin paneline girip, bir yazı yazarak sorunun devam edip etmediğine bakın.

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO eklentileri başlıklı makalemizde SEO eklentileri, SEO plugins ve WordPress SEO By Yoast hakkında bilgiler verilmektedir.

AutoSave ve Revisions’u Kapatma için yorum yapabilirsiniz. (7)

 • Merter Tuğmen

  yalnız dediğinizi yaptıktak sonra yazıların önizlemesini göremiyorum artık.

 • Engin

  Gerek yok ben ufak bir eklenti ile hallediyorum delete revision eklentisi

 • Erdem Çonay

  peki tolga bey bu işlemi yaptıktan sonra kayıt edilen önceki veriler silinmiş oluyormu yada kayıt edilen önceki verileri nasıl temizleyebiliriz ?

  • Kaan Gülten

   @efekan, kayıt edilen verileri wp-optimize eklentisi ile temizleyebilirsiniz.

 • Tolga

  Otomatik kaydetmeyi kapamak lazım. Sql boyutunu aşırır şişiriyor. Gerçi yazıları kurtarmak bakımından güzel ama anlık yazılar yazıp yayımlayan webmaterlar için zararlı bir uygulama.

 • gökhan

  (‘WP_POST_REVISIONS’, false);
  bu şekilde olmalı. Tolga beyin söylediği şekilde yaptım sorun halloldu. teşekkür ederim.

 • Tolga

  config.php dosyasında değiştirilmesi gereken define(‘WP_POST_REVISIONS’, false) kodlarının en sonunda ; olması gerekmiyor muydu yani şu şekilde define(‘WP_POST_REVISIONS’, false);


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE