GOOGLE ÇEVİRİ KONUSUNDA YARDIM İSTİYOR

Bu gün internet dünyasının en etkili isimlerinden birisi olan Google, offline sözlük ihtiyacını giderecek olan web tabanlı bir sözlük geliştirdi. 2006 yılında kullanıma açılan bu web tabanlı sözlük, kullanıma ilk sunulduğu zamanlarda sadece İngilizce, Fransızca gibi belli başlı dilleri tercüme ederken günümüzde 50’den daha fazla dilde tercüme gerçekleştirebilmektedir. Erişim kolaylığı sağlamak amacıyla Google bu konuda bir atak daha yaparak Google translate’ nin mobil uygulamalarını hizmete açtı. Mobil uygulamalar sayesinde telefon, tablet gibi mobil cihazlarda da kullanıma açılan Google çevirici kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde artmasını sağladı.

Talebin artması ve daha net çevirilere ulaşabilme ihtiyacı Google şirketinin çeviri konusunda biraz daha detaylı çevirilere ihtiyaç olduğunu düşündürdü. Bunun üzerine şirket, Google translate comunity platformu oluşturuldu. Bu platformun temel amacı dünya genelindeki kullanıcıların kendi dillerinde en çok aranan cümleleri belirterek bu tercümelerin yapılmasını ve cümlelerin öneri olarak ekrana çıkmasını sağlamak. Google şirketinin belirlediği bir tarihte bir liste yayınlanarak bu platformda yayınlanan en çok aranan cümleler listesi paylaşılmaktadır. Tabii ki bu durum Türkiye’de en çok hangi cümleler aranıyor?   Google en çok hangi cümleler konusunda bu platformdan yardım istiyor? Türkiye’de en çok çevirisinin yapılması istenen cümleler hangileridir gibi soruları beraberinde getiriyor. Sizler için yaptığımız araştırma sonucunda Türkiye’de en çok çevirisi istenen cümleleri toparladık. Bu cümlelerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

Paylaştığımız cümlelerin hemen altında yer alan kutuların dolu olma sayısı ne derece arandığını göstermektedir. Yine cümlelerin hemen üstünde yer alan dil bu cümlenin hangi dile ait olduğunu, hemen altında yer alan dil ise cümlenin hangi dile tercüme edilmek istendiğini göstermektedir.