Ticaret, E-Ticaret İle Olan Yarışını Kaybetti

Satış ve pazarlama dünyasına hızla giriş yapan E-Ticaret stratejileri büyük markalar içinde vazgeçilmez bir silah olmaya devam ediyor. Son yapılan araştırmalar neticesinde gözüken şu ki mağaza şubelerinin satış oranlarını geçen E-Ticaret siteleri bu alanda yapılan yatırımların, reklam stratejilerinin daha da arttırılmasına yol açmıştır.

Giyim Sektöründe E-Ticaret Yıldızlaştı

Mavi jeans, LCWaikiki, Defacto ve bu konseptte yarışan birçok büyük markanın satış stratejileri incelendiğinde şube satış va taleplerini katlayarak geçmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bir şubenin hedef kitlesi bulunduğu ilçenin konumunda yer alan kişi sayısına bağlıyken E-Ticaret sitesinin hedef kitlesi interneti kullanan kişi sayısı ile doğru orantılıdır.

Örnek olarak verebileceğimiz Mavi Jeans yılda 30 milyon ziyaretçi hedefine son 3 yılda ulaştığını belirtirken bunların büyük bir kısmı internet üzerinden sağlanan ziyaretçiler olduğunu belirtiyor. Kartuş Kart ile entegre olarak çalışan Mavi Jeans internet sitesi Mavi.com da aşağı yukarı bu sayıda ziyaretçi kitlesine aylık bazda ulaştı.2013 yılında kullanıma sunulan Mavi.com diğer hazır giyim E-Ticaret siteleri gibi her geçen gün ziyaretçi sayısını katlayarak artıyor.

E-Ticaret Sitelerini Karlı Kılan Unsurlar

Her sektörde E-Ticaret sitelerini markalar için bu kadar karlı kılan unsurlar elbet bulunmaktadır. Peki, bunlar nedir?

- Kolay ve hızlı satış

Markalar E-Ticaret siteleri üzerinden daha kolay ve hızlı şekilde satış oranları yakalamaktadır. Markanın bilinir bir isme sahip olması ziyaretçi/satış orantısını da daha yüksek oranlara taşımaktadır. İnternet üzerinden satın alma süreleri 1-10 dakika arasında değişirken mağaza içerisinde satın alma / karar verme süreleri 5-30 dakika arasında sürmektedir.

- Stok ve Teslimat Kolaylığı

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan satışlarda stok takibi, yönetimi ve kontrolü daha kolayken mağazacılık anlayışında yer alan periyodik olarak sayımlar, kontrollere gerek kalmamaktadır. Teslimat sürecinde ise hızlı kargo çözümleri sayesinde teslimat süreleri de minimum sürelere indirilmektedir.

- Mağaza ve Personel Giderleri

Normal bir mağazanın idame ettirilmesi için birçok gider yer almaktadır. Bunların en önemlileri personel, mağaza, elektrik, su, iklimlendirme ve daha birçoğu bulunmaktadır. E-ticaret siteleri içinse %80 oranında gider tasarrufu sağlanarak sadece hosting, domain, teknik destek ve SEO giderleri yer almaktadır.

E-Ticaretin Olmazsa Olmazı SEO

İster marka bilinirliği konusunda ülkemizde yer edinmiş, ister yeni oluşum içerisinde olan bir marka olsun E-Ticaret siteleri için bulunabilirlik çok önemli durumdadır. Bahsettiğimiz E-Ticaret karlılık unsurlarının yerine gelebilmesi için sitenin hedef kitle ile buluşturulması adına arama motorlarında görünebilir olması gerekmektedir.

Aslında bir ziyaretçinin E-Ticaret sitesi ile buluşma ve satın alma gerçekleştirme süreci şu şekilde ilerlemektedir. Ziyaretçi ihtiyacı olan ürünü arama motoru sayesinde arayarak sıralamada ilk sırada çıkan sitelerden birini tercih ederek başlar. Sonrasında ise ziyaretçinin ihtiyaçlarına cevap veriyorsa satın alma gerçekleşir.

İşte tam da bu noktada SEO’nun aslında ne kadar büyük gereksinim olduğunu görüyoruz. Siteniz SEO çalışmaları ile doğru arama sorgu kelimelerinin belirlenmesi ile ziyaretçinin aramalarında ilk sıralarda gözükmektedir. Bu da size satış döngüsünü getiren süreci başlatmaktadır.

Özet olarak SEO çalışmaları ile sizin hedef kitlenize değil, hedef kitlenizin sizlere ulaşması sağlanır.

SEO avantajlarını sıralamamız gerekirse ;

- Markayı mağaza giderlerinden kurtarır.
- Reklam giderlerinde tasarruf etmesi sağlanır.
- Hedef kitle sayınızı kat ve kat arttırır.
- Satış ve ziyaretçi istatistiklerini arttırır.
- Marka değerini, bilinirliğini ve güvenini arttırmaya yardımcı olur.
- Hedef kitleniz ile maksimum etkileşim yaşamanızı sağlar.
- Satış ve sipariş süresini minimuma indirerek zamandan tasarruf sağlar.
- Site yönetimi mağaza yönetimine nazaran çok daha kolaydır.
- Ziyaretçi istek ve ihtiyaçlarına en hızlı şekilde çözüm bulmanıza yardımcı olur.