Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

7 sene önce  |  1047 Görüntülenme

Sitemizin yaklaşık olarak 10 yıllık bir site. Bir dizin sitesi olarak adlandırabiliriz. Bu site ile fazla ilgilenemedik. Uzun bir süre Google'ın gözünde çok iyi bir yerde durduğunu söylebilirim. Çok uzun bir zamandır da fazla ilgilenemediğimizden dolayı bir çok kelimesinde düşüşleri oldu. Ama hiç kapatmadık ve sürekli olarak güncel tuttum. Düşüşün tabi ki sebepleri çok ve bir çoğunu düzenlendik ve düzenlemeye devam ediyoruz. Sıra zararlı linklere geldi. Çoğu linkimiz sitelerini kayıt ettirmiş olanlara vermiş olduğumuz footer'a, sidebarlara yerleştirmiş oldukları kelime bazlı link bağlantılarından oluşuyor. Araştırmalarımda bu bağlantıların çok zararlı olduğu kanısına vardık ve tespit ediyoruz. Sorum da şu: Bu bağlantıların hepsini ki zaten çoğu sitenin Alexa prsi düşük; Google disavow aracı ile tek seferde bunları kaldırma talebi oluştursak bir sorunu daha halletmiş olur muyuz? Bunun siteye faydası ne yönde olur, eski güçlü konumuna gelmesi hususunda olumlu bir adım atmış olur muyuz? Yoksa neler yapmamız gerekir? 301 ile siteyi başka yeni bir domaine taşımalı mıyız? Detaylı bir soru oldu ama aynı zamanda birçok kişi içinde cevapların faydalı olabileceğini düşünüyorum..

 • 1
 • 1
 • Zararlı Linklerin Disavow Aracı İle Engellenmesi için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   22 Eylül 2015, 11:48

   1

   Merhabalar Mustafa Bey;

   Sitenize gelen backlinkler ilk başta fayda sağlasa da zamanla backlink gelen siteler eğer link çöplüğüne dönmüşse yada zararlı bir site haline geldiyse sitenize zarar verecektir. Zamanla bu tür siteleri sitenize zarar vermemesi açısından engelleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sitenize gelen zararlı link sayısı çok fazlaysa engelleme işleminden sonra sitenizde dalgalanmalar yaşanacaktır. Nasıl ki siteye oldukça fazla sayıda backlink geldiğinde site dalgalanma yaşanıyorsa aynı şekilde sitenize gelen linkleri engellediğinizde yine dalgalanmalar yaşanacaktır. Ancak zararlı linkler engellendiği için dalgalanma sonrası siteniz bulunduğundan daha iyi konumlarda yer alacaktır. Özellikle footer ve siderbar gibi alanlardan alınan linkler Google tarafından doğal olarak görülmediği için sitenize ciddi anlamda zarar verecektir.

   Buradan özetle, Google disavow aracı ile bu zararlı domainleri engellemeniz gerekecektir. Bu şekilde yaparak bu sorunu halletmiş olmak adına ilk adımı atmış olursunuz. Engelleme işleminden sonra ise yukarıda bahsettiğim şekilde bir kaç sayfa/sıra dalgalanmalar yaşanacaktır. Sonrasında durum düzelecektir. Farklı bir domaine 301 yönlendirmesi yapmanız durumunda siteye gelen zararlı backlinkler yönlendirilme aşamasında otomatik olarak tespit edilip yönlendirmeden sonra sitenize gelmeyecektir. Buda bir çözümdür, ancak gerek marka algısı, gerek eski URLye yapılan SEO çalışmaları, gerekse özgün içerikler gibi daha sayabileceğimiz diğer durumlardan dolayı 301 yönlendirmesi yerine var olan domaine gelen zararlı backlinkleri engellemeniz daha sağlıklı bir çözümdür.

  Cevapla

  Zararlı Linklerin Disavow Aracı İle Engellenmesi Sorusunu Cevapla