Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1978 Görüntülenme

Sitenizde bütün Yoast SEO ayarlarını anlatan bir konu bulamadım seohocası nında kullandıgı Yoast SEO ayarları nedir?

 • 1
 • 1
 • Yoast SEO Ayarları Nedir? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   30 Haziran 2020, 15:28

   1

   WordPress içerisinde kullanılan Yoast SEO aracı için ayarlar biraz detaylı ama özet bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Aklınıza takılan yerlerle alakalı sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

   Yoast SEO ayarlarını aracın menüsü üzerinden sırayla anlatayım;

   1. Dashboard
   Yoast SEO Dashboard içerisinde 6 adet sekme göreceksiniz. Bunlar; Dashboard, General, Features, Company Info, Search Console ve Security. Dashboard içerisinde Problems (problemler) ve Notifications (Bildirimler) alt başlıkları bulunur. Başlangıçta bu başlıklar içerisinde genellikle bir uyarı bulunmaz ama bulunması durumunda problem veya bildirim özelinde konuyu araştırarak çözebilirsiniz.

   General kısmından Yoast SEO eklentisinin genel ayarlarını yapabilirsiniz. ‘Open the configuration wizard’ kısmına tıklayarak ilk kurulumunuzu kızla yapabilirsiniz. Internal Linking kısmı ise site içeriğindeki linklemelerde ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Eğer yeşil bir tik varsa hiçbir problem yok demektir, doğru yoldasınız.

   Features kısmındaki ayarlara gelecek olursak buradaki ayarları aşağıda sıraladığım şekilde yapmanız faydalı olacaktır;

   Readability > Disabled: Bu ayar Enabled olduğunda paragraf ve cümle uzunluklarınıza göre yazınızın ne kadar okunulabilir olduğunu analiz edecek ve size bu yönde uyarılar verecektir. Ancak bu özelliğin Türkçe’de çok iyi çalıştığı söylenemez, bu nedenle açık olmasına gerek yok.
   Keyword Analysis > Enabled: Bu ayar yazınızda geçen anahtar kelimeleri ve başlık/açıklama kısımlarındaki kelime kullanımlarını denetler. Bu ayarın açık olması size anahtar kelime kullanımında yardımcı olacaktır.

   Advanced Setting Page > Enabled: Bu ayar site genelinde Yoast SEO eklentisinin bazı önemli ayarlarını aktifleştirir. O nedenle açık olmasında fayda var.

   Ryte > Disabled: Bu ayar sitenizin arama motorları tarafından indekslenip indekslenmediğini kontrol eder. Ancak genelde indeksleme ile ilgili problem yaşanmadığı için açık olması çok da gerekli değildir. Bunun yerine Google Search Console kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

   Admin Bar Menu > Disabled: Bu ayar WordPress kontrol panelinizde aşağı doğru açılan bir Yoast SEO menüsü oluşturmanıza yarar. Ancak kalabalık etmemesi için kapalı tutabilirsiniz.
   Cornerstone Content > Disabled: Sitenizdeki en değerli içerikleri bu ayar sayesinde takip edebilirsiniz. Bu ayar açık olduğunda yazı sayfalarının altında ‘This article is cornerstone content’ şeklinde bir kutucuk çıkar. Bu kutucuğu işaretleyerek bu içeriğin önemli olduğunu belirtip takibini yapabilirsiniz. İşaretlenen içerikler, yazılar sayfanızda Cornerstone Content sekmesinde diğer yazılardan ayrı olarak listelenebilir. Bu ayarı kullanmak tamamen isteğinize bağlı.

   Text Link Counter > Disabled: Bu ayar sayesinde yazılar sayfanızda, her yazı için kaç link içerdiğine dair bir sayaç görebilirsiniz. Yine bu ayar da isteğe bağlı olarak kullanılabilir.
   Company Info kısmında yer alan kısımlara sitenize dair bilgileri yazmalısınız. Webmaster Tool sekmesinde ise Google Search Console gibi Webmaster araçlarının meta değerlerini girerek senkron sağlayabilirsiniz. Bu da size ciddi ölçüde avantajlar sağlayacaktır. Security sekmesinde ise güvenliğiniz için Enabled seçeneğini işaretlemenizde fayda var.

   2. Titles & Metas
   Bu ana başlık altında 6 sekme bulunmaktadır. Bu sekmelere de yine üstünden tek tek geçerek bakalım. General sekmesinde ‘Force Rewite Titles’ ayarını Disabled olarak kullanabiliriz. Ancak sitenizde tekrarlayan başlıklar oluyor ise bu ayarı aktif hale getirerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

   Homepage sayfasında sitenizin bileşenlerini görüntüleyebilirsiniz, ancak bu sekmenin çoğu sitede boş olduğunu belirteyim. Post Types sekmesinde ise aşağıda belirtilen ayarları uygulayabiliriz;

   Posts İçin;
   Meta Robots > index
   Date in Snippet Preview > Show
   Yoast SEO Meta Box > Show
   Pages İçin;
   Meta Robots > index
   Date in Snippet Preview > Hide
   Yoast SEO Meta Box > Show
   Media İçin;
   Meta Robots > noindex
   Date in Snippet Preview > Hide
   Yoast SEO Meta Box > Hide
   Affiliate Links İçin;
   Meta Robots > noindex
   Date in Snippet Preview > Hide
   Yoast SEO Meta Box > Hide
   Taxonomies sekmesi için de yine yapılması gereken ayarlar aşağıdaki gibidir;
   Categories İçin;
   Meta Robots > index
   Yoast SEO Meta Box > Show
   Tags İçin;
   Meta Robots > noindex
   Yoast SEO Meta Box > Hide
   Format İçin;
   Format-based archives > Enabled
   Meta Robots > index
   Link Categories İçin;
   Meta Robots > noindex
   Yoast SEO Meta Box > Hide
   Archives sekmesinde ise Author Archives ve Data Archives kısımlarını Disabled olarak seçebiliriz. Bu da içerikte tekrarlama olmasını önlemiş olur. Diğer sayfasında ise ayarlar, Subpages of archives > noindex ve Use meta keywords tags > Disabled şeklinde olmalıdır.

   3. Social
   Bu başlık altında sosyal medya hesapları ve bu hesaplara dair ayarlar bulunmaktadır. Öncelikle Accounts sekmesinden sosyal medya hesap bilgilerinizi doldurarak işe başlayabilirsiniz. Facebook sayfasında bulunan Add Open Graph Meta Data ayarını ‘Enabled’ olarak işaretlemelisiniz. Twitter sekmesinde de Add Card Meta Data ayarı ‘Enabled’ olarak işaretlenmeli. Diğer hesaplar için ise sekmelerde bulunan gerekli alanları doldurarak ilerleyebilirsiniz.

   4. XML Sitemaps
   Bu kısım altında bulunan XML Sitemap Functionality ayarını Enabled olarak kullanmalısınız. Ardından General sekmesinde bulunan XML Sitemap butonuna tıklamalısınız. Oluşturduğunuz site haritasını ise Google Search Console’a şu adımları takip ederek tanımlayabilirsiniz;

   – SEO → XML Sitemaps
   – XML Sitemap butonuna tıklayın
   – Son oluşturulan URL’yi kopyalayın: /sitemap_index.xml
   – Google Search Console’a giriş yapın
   – Sol taraftaki Tarama → Sitemap kısmına girin
   – Kopyaladığınız URL’yi buraya yapıştırın.
   – Gönder ve Test Et butonuna basın.

   Post Types sekmesi için ise ayarlar şu şekilde; Posts > In Sitemap, Pages > In Sitemap, Media > Not in Sitemap, Affiliate Links > Not in Sitemap. Excluded Posts sekmesinde ise eğer SEO eklentisinden hariç tutmak istediğiniz bir gönderi yoksa hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. Taxonomies sekmesinde ise ayarlar şu şekilde; Categories > In Sitemap, Tags > Not in Sitemap, Format > Not in Sitemap, > Link Categories > Not in Sitemap.

   5. Advanced
   Bu kısım altında bulunan Breadcrumbs altında iki önemli ayar bulunuyor. Enable Breadcrumbs > Enabled ve Bold the last page > Blod. Bu iki ayar dışında bu sekme altında başka bir ayar yapmanıza gerek yok. Permalinks sekmesi altındaki ayarlar ise sırasıyla şu şekilde olmalı; Remove – Redirect – Keep – Remove – No redirect. RSS sekmesine ise bir müdahalede bulunmanıza gerek yok.

   6. Tools
   Bu alan içerisinde 3 farklı araç bulunmaktadır; Bulk Editor, File Editor, Import and Export. Bulk Editor, meta title ve description alanlarını her yazının içine girmeden topluca görüp yapabilmenize olanak tanır. Zaman tasarrufu ve pratiklik açısından kesinlikle kullanılabilir bir araç olduğunu söyleyebilirim. File Editor ve Inport and Export araçları ise kullanmaya çok ihtiyaç duymayacağınız araçlardır.

   7. Search Console
   Bu sekme altından Yoast SEO eklentisine Google Search Console hesabınıza erişim sağlayabilmesi için yetki verebilirsiniz. Bu yetkiyi de ‘Get Google Authorization Code’ butonuna basarak ve gelen kodu alttaki kutucuğa girerek yapabilirsiniz. Bu yetkilendirmeyi yaparak eklenti üzerinden 404 hatalarını görebilir otomatik 301 yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Bu da SEO açısında çok gerekli ve sitenize fayda sağlayacak bir durumdur. Bu nedenle bu ayarı aktifleştirmenizi ve otomatik 301 yönlendirmeleri yapmanızı tavsiye ederim.

   8. Go Premium
   Bu kısım eklentinizi yıllık 69 dolar karşılığında Premium hale getirebileceğiniz ve ek özelliklerden faydalanabileceğiniz kısımdır. Eklentiyi satın almak istemiyorsanız bu kısımla işiniz yok.

   9. AMP
   AMP(Accelerated Mobile Pages) son zamanlarda Google tarafından fazlasıyla önemsenen bir teknoloji. Bu sistem sayesinden sayfalar çok daha hızlı yükleniyor ve Google’a çok daha sağlıklı veriler gönderebiliyor. Bu nedenle de Google bu sistemi kullanan sayfaları daha ön sıralarda gösteriyor. Yoast SEO eklentisi de bu kısım içerisinde AMP’yi sitenize nasıl kuracağınızla ilgili yol gösterici bilgiler veriyor. Bu kısım tamamen başka bir konu olduğu için bu konunun detaylarına girmeyeceğim.

   Sorunuza genel itibariyle cevap vermeye çalıştım ancak bazı kısımlarda konuyu uzatmamak adına çok da detaya girmemeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bol trafikli, sorunsuz günler dileğiyle,

  Cevapla

  Yoast SEO Ayarları Nedir? Sorusunu Cevapla