Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  363 Görüntülenme

haberbucuk.com web sitemde TR EN dilleri var. TR dilinde haber / dünya(katagori dünya alt katagorisi yerel)yerel, EN dilinde ise news /world(katagori world alt katagorisi)asia-avrupa-russia gibi dilleri bulunuyor.

1. Ben bunu tüm dünyaya açık olduğunu nasıl anlarım?
2. Tüm dünyaya açık ise Google bu duruma nasıl bakıyor ve ben nereden bakabilirim?
3. EN dilinde yaptığım saçmalık mı yoksa sayfaya ekstra her dile göre mi eklemeliyim?
örneğin TR, EN, RUS, ALMANCA gibi..
Sizin şahsı yorumunuz nedir?

 • 1
 • 1
 • URL'lerin Mevcut Durumu için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   22 Nisan 2021, 11:31

   1

   Multi language siteler için genel olarak hreflang tagleri kullanılmalıdır. Bu sayede arama motoru botları ilgili dil ve alternatif sayfaların hangi dile ait olduğunu anlayacak ve o doğrultuda dizine ekleyecektir. Konuyla ilgili olarak hreflang kullanımı ve çok dilli siteler için yapılması gereken Google yönergelerini aşağıdaki linklerden incelemenizi tavsiye ederim.

   https://www.seohocasi.com/hreflang-kullanim-rehberi/
   https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/managing-multi-regional-sites?hl=tr

   Eğer sitenizin diğer dillerde index almasının önünde bir engel yoksa ve sağlıklı bir şekilde index almışsa dillere ait bölgelerden erişim sağlanmasında sorun olmayacaktır. Bu duruma sitenizin ilgili dil ve bölge için arama motorundaki arama ayarlarını yaparak index ya da haberleri sorgulayarak bakabilirsiniz. Ek olarak https://developer.chrome.com/docs/devtools/device-mode/geolocation/ linkinden de inceleyerek Chrome tarayıcısında belirleyeceğiniz konumu girdikten sonra aramalarda görünüp görünmediğinizi kontrol edebilirsiniz.
   Son olarak Search Console'da da uluslararası hedefleme bölümünden de hedefleyeceğiniz dil ve bölgeyi seçerek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

  Cevapla

  URL'lerin Mevcut Durumu Sorusunu Cevapla