Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  875 Görüntülenme

Bazı sitelerde aşağıdaki gibi ziyaretçiler satılıyor.
Kelime bazlı gönderim diyor örnek veriyorum ''xx kılıf'' diye bir anahtar kelime verdiğimiz taktirde böyle bir trafik gerçekleşirse Google bunu organik algılayıp sıralama oynamaya sebep olur mu?

 • 1
 • 1
 • Ücretli Trafik Etik Mi? Sıralamaya Etkisi Var Mı? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:21

   1

   Merhaba,

   İstenilen kelime üzerinden web sayfası tıklaması yapılacağını söyleyerek trafik satan kişilerin birincil niyeti para kazanmaktır. Bir nevi sahte trafikten bahsediyorsunuz. Bu sahte trafiğin her ne kadar Google tarafından tespit edilmesinin mümkün olmadığı söylense de maalesef Google bu kişilerden daha akıllıdır.

   Google, arama sonuçlarını manipüle eden, spam yapan, politika ihlali yapan web sayfalarına bir takım cezalar verdiği gibi web sayfası ihbarı için bir servis sunmaktadır. Bunları yapmasının sebebi kötüye kullanımları en aza indirmektir. Bunun için de sürekli kendisini güncellemektedir. Basit bir arama sonucu değerlendirmesinden bahsetmek istiyorum.Google, bir arama sonucunun kullanıcıya doğru bilgiyi sunup sunmadığını ölçmek için kullanıcıyı izler. Bir arama gerçekleştirip, birinci sıradaki web sayfasına giriş yapıp, sayfada gezindikten sonra tekrar arama sonuçlarına bakan ve ikinci sıradaki web sayfasına geçiş yapan kullanıcıları tespit eder.

   Google’a göre bir arama sonucunun doğru bilgiyi kullanıcıya vermesi, aramanın sonlandırılmasıyla son bulur. Bilginin bir web sayfasında bulunması demek arama sonucunda gezinmeyi sonlandıran kullanıcı demektir. Yani Google arama yapan kullanıcıları birçok farklı şekilde değerlendirirken ve sıralamaları bu kadar adil bir şekilde düzenlerken sahte bir trafiği algılayacak donanıma sahip olmadığını düşünmek yanıltıcı bir durum olur.Tek yapmanız gereken kullanıcıya faydalı içerik üretmektir. Bunun etik ve doğru yolu budur.

   Cihat Murat YÜKSEL
   Cihat Murat Yüksel

   30 Mayıs 2021, 03:44

   1

   Merhabalar, ücretli trafiklerin arama motoru optimizasyonunun günümüzdeki durumuna gelmeden önce doğrudan etki sağladığı bir gerçektir. Fakat Google başta olmak üzere; tarayıcı,gmail vb. etkenler baz alınmaya başlandıktan sonra pozitif yerine negatif etkiler sağlamaktadır.

   Artık Google kullanıcıların genel arama kültürleri üzerinden değerlendirmeler sağlamaktadır. Sitenizin genel trafiğinde absürt bir değişiklik varolduğundan bunu doğrudan ilerlemeye veyahut gerileme olarak yansıtmamaktadır. Trafiklerin tekrardan geliyor olması ve rakip web sitelerini de ziyaret ediyor olması önemli bir kriter haline gelmiştir.

   Elif Nur Kasapoğlu
   Elif Nur Kasapoğlu

   7 Nisan 2020, 12:04

   1

   Bu durumun etik olmadığını belirterek sorunuzu yanıtlamaya başlayabilirim.
   Alacağınız trafik konumu nerelerden olacak?
   Sitenize trafik kazandırırken aynı ıp adresinden mi trafik gelecek?
   Sitemize trafik gelmesinden ziyade sitemizin teknik ve content tarafı SEO uyumlu olmalıdır. Teknik ve içerik tarafta tüm ihtiyaç duyulan düzenlemeleri tamamlarsanız pozisyon kazanmak için biraz zamana ihtiyacınız bulunmaktadır.
   Ek bilgi olarak sitemize gelen trafik organik olmayacağı için doğru UX geliştirmeleri yapabilmekte mümkün olmayacaktır.

  Cevapla

  Ücretli Trafik Etik Mi? Sıralamaya Etkisi Var Mı? Sorusunu Cevapla