Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  763 Görüntülenme

SSL sertifika tipi Google sıralamasında sertifika türüne göre farklılık yaratır mı? Pahalı bir sertifika ile Lets Encrypt Cpanel sertifikası arasında SEO açısından fark var mıdır?

 • 1
 • 1
 • SSL Sertifika Türünin SEO'ya Etkisi Nedir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:23

   1

   Merhaba,

   SSL sertifikası günümüzde sıralama faktörlerinden biri arasında yerini aldı. Google, kullanıcı bilgilerinin güvende olduğunu bilmek istiyor. Google tarayıcı barında sitenizin güvenli olarak görünmesi için sertifika türünün değil, işlevinin önemi bulunmakta. Google için güvenli ibaresi yeterli olmakla birlikte güvenlik açısından yeterli değildir. E-ticaret sitelerinde kullanılan kredi kartı bilgileri gibi özel bilgilerin gizliliği ve güvenliği için SSL sertifikalarının türü önem taşımaktadır.Sertifika özellikleri arasında otorite, garanti bedeli gibi farklı durumlar yer alıyor. Bunlar tamamen kurumsallığın ihtiyaç duyduğu kapasiteyle alakalıdır. Sıradan bir web site yöneticisinin SEO açısından SSL sertifikası edinirken hangi firmaya ait veya hangi isme sahip olduğunun sıralamada bir önemi yoktur.

   Mustafa Uzun
   Mustafa Uzun

   3 Haziran 2021, 11:49

   1

   SSL sertifikası, güvenilirlik adımları için 3-4 yıl öncesinde önem kazanmaya başlayarak günümüzdeki ise en önemli sıralama kriterlerinden biri olarak görülmektedir. SSL sertifikası olmayan sitelerde tarayıcıda “Güvenli Değil” uyarısı verilerek kullanıcılar uyarılmaktadır. Bu durum da kullanıcı nezdinde sitelerin güvensizlik duygusu yaratmasını sağlar. Bu sebeple SSL sertifikası oldukça önemlidir.

   Türü hakkında herhangi bir açıklama bulunmuyor. Ancak sorun yaşamayacağınız sertifikayı kullanmak uzun vadede daha fazla avantaj sağlar. Tercih yaparken bu konuda dikkatli olmanız yeterlidir.

  Cevapla

  SSL Sertifika Türünin SEO'ya Etkisi Nedir? Sorusunu Cevapla