Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  358 Görüntülenme

web sitemin içeriğini tamamen farklı konularla yenileyip bir anlamda içeriğin türünü değiştirsem seo Anlamında sitemin başarılı olma şansı var mı? sizin öneriniz nedir?

Teşekkür ederim.

 • 1
 • 1
 • Site İçerik Değişiminin SEO'ya Etkileri Nelerdir? için Yanıtlar

   Aydanur Tepe
   Aydanur Tepe

   5 Mart 2020, 14:47

   1

   Bizlere soru sorduğunuz için teşekkür ederiz 🙂

   Öncelikle sorunuzdaki detayı tam olarak anlayamadığım için iki farklı şekilde de sorunuzu yanıtlamak istiyorum.

   1) Eğer ki sitenizde var olan tek bir içeriği tamamen değiştirecekseniz URL adresi de değişeceği için bunu Google'a bildirmeniz gerekmektedir. Tamamen yapılan değişikliklerden sonra Search Console üzerinden Google Gibi Getir işlemi yaparak öncelikle yeni URL adresimizin index almasını sağlamamız gerekmektedir. Ardından önceden var olan içeriğin URL adresini yeni oluşturduğumuz URL adresine 301 ile yönlendirme işlemi yaparak artık eski sayfaya hem kullanıcıların hem de Google botlarının ulaşmasını engelleyerek yeni sayfamızın hangisi olduğunu göstermemiz gerekmektedir.

   2) Tamamen sitenizin sektörünü, ilgi alanını vs değiştirmeyi düşünüyorsanız Google belli bir konu üzerinde otoriter olan web sitelerine daha fazla güven duymaktadır. Bir konu özelinde oluşturulan bir web sitesinin zamanla farklı bir alanda otoriter olmaya çalışması Google tarafından yanlış anlaşılabilir. Bunlara ek olarak eğer ki şu anda var olan sitenizde indexleriniz var ise bu konuda bunların tamamının değişmesi, Google'ın tüm sayfalarınızı yeniden taraması ve dizine eklemesi biraz zaman alacaktır.

   Ancak buna rağmen mevcut siteniz belli bir otoriteye sahipse, içeriklerde ve URL yapılarında yapacağınız değişiklik sonrasında eski URL adresini yeni URL adresine yönlendirdiğiniz zaman var olan otoritenin yeni içeriğe transfer olması sağlanabilir. Ancak bu tarz ciddi değişikliklerde sıralama kaybı yaşayabileceğinizin bilgisini de vermek isterim.

  Cevapla

  Site İçerik Değişiminin SEO'ya Etkileri Nelerdir? Sorusunu Cevapla