Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

7 sene önce  |  1216 Görüntülenme

bir çok sitede kalıcı bağlantı ayarlarının postname yerine postaname.html olmasının daha iyi olduğunu söyleyenler var fakat tam sitemi o şekle çevirirken burada sizden gördüğüm makale ile aklım karıştı. SEO açısından hangisi daha uygundur? Google'de arama yaptığımda benimle aynı kategorideki diğer sitelerin çoğunun uzantısı .html olarak bitmektedir.

 • 1
 • 1
 • SEO'ya Uygun Kalıcı Bağlantı Ayarları için Yanıtlar

   admin
   Admin

   8 Haziran 2015, 14:28

   1

   Sorduğunuz soru aslında biraz göreceli bir kavram. Bazı kişiler .html uzantısının SEO açısından daha önemli ve daha değerli olduğunu savunmaktadır. Bunun sebebi html sitelerin PHP veya asp gibi web sitelerine göre tarayıcıda daha hızlı bir şekilde okunup derlenmesidir. Hız faktörü SEO açısından önemli olduğu için .html uzantısı önerilmektedir.

   Fakat bize göre bu kullanım aslında yanlıştır. Hız faktörü için bir web sitesini .html uzantısı ile okutmak yerine sorgu sayısını azaltmak, css ve javascript optimizasyonu yapmak daha mantıklıdır. Bildiğiniz gibi URL ne kadar kısa olursa o kadar değerli olur. Url'nin sonuna getirilen .html uzantısı demek fazladan 5 karakter demektir. Aynı şekilde .php veya .asp 4 karakter fazlalık yaratmaktadır. Url'yi kısa tutmak adına sondaki uzantıların kullanılmamasını tavsiye etmekteyiz.

   SEO'ya uygun URL yapısı siteadresi/sayfa-adi şeklinde olmalıdır.

  Cevapla

  SEO'ya Uygun Kalıcı Bağlantı Ayarları Sorusunu Cevapla