Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  633 Görüntülenme

yaklaşık 7 gündür güçlü ve otoriter gördüğüm, ziyaretçisi olan hatta aldığım yazılardan siteme trafik dönüşü bile olacağını düşündüğüm sitelerden referans bağlantılar edindim. Şimdiye kadar toplam 5 bağlantı edindim. Sıralamada 1 haftalık çalışmamda az da olsa ilerleme beklerken hedef kelimemde 9. sıradan 11. sıraya düştüm. Yalnızca o siteler üzerinden değil Facebook gibi sosyal platformlara reklam verdim, sosyal bağlantılar aldım. Bu çalışmaların sonucunu ne zaman görürüm? 1 hafta sonuç almayı beklemek için kısa bir süre mi?

 • 1
 • 1
 • Referans Bağlantı Edindim Ama İlerleme Yok için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   11 Mayıs 2020, 11:35

   1

   Referans bağlantılar doğru kullanıldığı zaman siteye etkisini sağlamaktadır. Bu durum sitenin gücü doğrultusunda kısa ya da uzun zaman içerisinde etkisini gösterebilir. Tabi sadece link aldığınız sitenin değil, kendi sitenizin mevcut durumu da bazı kriterlere göre verimliliği etkileyebilir. Örneğin, siteniz yeni bir site ise ve belirttiğiniz çalışmaların hepsini 1 hafta içerisinde gerçekleştirdiyseniz bu durum bir manipülasyon olarak algılanmış olabilir. Bu gibi durumlarda siteniz ilerlemeden çok gerileme yaşayacaktır.

   Site dışı bağlantılar günümüzde risk unsuru taşıyabilmektedir. O nedenle bu tür çalışmalara olabildiğince hassas yaklaşılmalıdır. Site dışı bağlantı almadan önce tavsiyem, site içi doğru bir link kurgusu ile site içi link inşasının doğru yapılması ve teknik sorunların minimuma indirilmesi olacaktır. Sadece site içi yapacağınız iyileştirme ve geliştirme çalışmaları ile dahi sıralamalarda verim sağlayabilirsiniz. Tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda sitenizi ekstra desteklemek için site dışı bağlantı kullanmanızı öneririm. Bunu da yukarıda belirttiğiniz tüm çalışmaları kısa süre içerisinde değil, zamana yayarak yapmanızdır. Referans bağlantıları da eğer içerik pazarlaması yöntemi ile içeriklerinizi popüler konular üzerinden kurgulayabilirseniz doğal bir şekilde yapılacak paylaşımlar ile doğal backlink kazandığınızı görebilirsiniz. Bu işlem manuel yapıldığında yukarıda belirttiğim gibi çoğu zaman maalesef manipülasyon olarak algılanmaktadır. Son olarak SEO çalışmalarında herhangi bir etkiyi görmek için 1 hafta çok çok çok kısa bir süredir 🙂

  Cevapla

  Referans Bağlantı Edindim Ama İlerleme Yok Sorusunu Cevapla