Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

1 sene önce  |  412 Görüntülenme

Merhabalar, arama motorunda marka adımı yazdığımda sitemin ana sayfası yerine hakkımızda kısmı çıkıyor. Önceden böyle değildi fakat sonradan kendi kendine bozuldu sanırım bu durumu nasıl düzeltebilirim?

 • 1
 • 1
 • Marka Aramasında Ana Sayfa Çıkmıyor için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   11 Haziran 2021, 09:33

   1

   Merhaba,

   Bu sorunun genel anlamda birkaç nedeni olabilmektedir.
   Bunlardan bir tanesi alan adı uzantısı. Ana sayfanızın http://www.example.com/index.html şeklinde değil de http://www.example.com şeklinde temiz olduğuna dikkat etmeliyiz.

   2. neden yanlışlıkla engellemeler veya tarama sorunlarıdır. Sıralamak istediğiniz bir sayfa sıralanmıyorsa ve sitenizdeki başka bir sayfa onun yerinde sıralanıyorsa, ana sayfanızın düzgün şekilde dizine eklenmesiyle ilgili sorunlar olabilir. Sıralamada gözükmeyen sayfalarınızın "noindex" etiketi almadığından emin olun.

   3. neden Hakkımızda sayfasıyla ana sayfa anahtar kelime konusunda birbirleriyle rekabet ediyor olabilir. Anahtar kelime kullanımınızı, yukarıda çıkmasını istediğiniz sayfaya odaklayın ve anahtar kelimeyle ilgili ana sayfadaki içeriğinizi güçlendirin.
   Google, marka adınız olan anahtar kelimeyi, ana sayfanızdan çok Hakkımızda sayfanızla alakalı bulmuş olabilir. Aynı anahtar kelimeyi birden fazla sayfada vurgularsak, bu durumda keyword cannibalization (anahtar kelime yamyamlığı) dediğimiz durum ortaya çıkar ve anahtar kelime otoritesi bölünür. Herhangi bir sayfa, ilk sırada çıkmasını istediğimiz sayfanın önüne geçebilir.

   Özetle "Hakkımızda" sayfanızın doğal olarak marka adı içermesinden dolayı bu durum ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda ana sayfanızın içeriğini marka isminizle güçlendirmenizi, yani marka adınızın olduğu başlık içeren ve içinde belli aralıklarla marka adınızı kullandığınız bir içerik eklemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla

  Marka Aramasında Ana Sayfa Çıkmıyor Sorusunu Cevapla