Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

2 sene önce  |  605 Görüntülenme

1- Tablo sattığımızı düşünelim ve longtail keyword olarak “Dekoratif modern tasarımlı duvar tablosu fiyatları “ kelimesini kullandık diyelim. Bu durumda “duvar tablosu”, “dekoratif duvar tablosu” yazıldığında Google arama sonuçlarında çıkabilir miyiz? Veya kelime sırası yer değiştiğinde yani duvar tablosu modern tasarımlı denildiğinde çıkar mıyız? ( çıkarız diye düşünüyorum emin olmak istiyorum )

2- “dekoratif duvar tablosu”, “duvar tablosu”, “modern tasarımlı tablo”, “dekoratif tablo” gibi kelimeleri ürün başlığında veya açıklamasında ayrı ayrı geçirdiğimizde spam olarak algılanabilir mi? Yani long tail keywordlerimi parçalayarak da kullanmamın avantajı, dezavantajı nedir?

3- Long tail keywordlerinin bir kelime sınırı olmalı mı? Örneğin tablo için “ Ev ve ofis için ahşap modern tasarımlı siyah duvar tablosu ’ yazmam mı daha mantıklı yoksa bunları parçalayarak kullanmam mı?

4- Kısa anahtar kelimeleri zaten Long tail keywordler içerisinde kullanıyoruz. Bunları ayrı olarak farklı yerlerde kullanmak gerekir mi? Örneğin “dekoratif ahşap duvar tablosu süs eşyası” yazdığımda farklı yerlerde duvar tablosu, ahşap tablo gibi kelimeleri geçirmeli miyim?

5- “Ev ve ofis için ahşap modern tasarımlı siyah duvar tablosu ” başlığını yazdığımda ahşap duvar tablosu, siyah duvar tablosu gibi aramalarda sonuçlarda çıkabilir miyim yoksa tam eşleme olması mı gerek?

6- En uzun keywordu ürün başlığı ve alt başlığı içerisinde kullanıyorum. Ürün başlığınının aynısını h1 etiketi ile, alt başlığın aynısını h2 etiketi ile yazmam mı daha faydalı olur yoksa açıklamada kullandığım “H” etiketlerinde farklı long tail keywordler mi kullanmalıyım?

7- “Çocuk odası kıyafet dolabı” anahtar kelimesinin 10k arandığını, “cocuk odasi kiyafet dolabi” kelimesinin 2 bin arama hacmi olduğunu varsayalım. Bu durumda 2 bin aranma hacimli olan keywordu kullanmamız fayda sağlayacaktır. Peki ürün veya kategori açıklamasında bu şekilde yazdığımız bir yazının faydası mı daha çok olur yoksa sitemize gelen müşterinin doğru yazı karakterleri ile yazılmış bir açıklama okuması mı daha faydalı olur?

 • 1
 • 1
 • Long Tail Keyword Parçalamak Avantajlı Mıdır? için Yanıtlar

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   18 Haziran 2020, 15:55

   1

   Belirtmiş olduğunuz long tail kelimelerdeki hedeflemeler sonucunda ilgili sorgularda yer alabilirsiniz. Burada LSI tekniğinden size bahsetmek istiyorum. Google botları arama sonuçlar sayfasını tararken her sayfayı teker teker indeksler ve her indekslediği sayfada kullanıcıların aramalarıyla anlamlandıracak kelimeleri arar. Bu indeksleme sürecinde bazı kelimelerin çoğunlukla beraber kullanıldığını ve bu bazı kelimelerin sayfada en çok kullanılan kelime (keyword) olmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladığını fark eder ve kelimeleri anlamsal bir bağ olarak görür. Bu anlamsal bağ ile bağlanan kelimelerden biri arandığında sayfa içerisinde aranan kelime geçmiyorsa bile anlamsal bir bağ olduğu için o sayfayı gösterir. Burada arama motorunun amacının kullanıcılara en doğru sonucu karşısına çıkartmak olduğunu anlıyoruz.

   Bir diğer sorunuzun cevabıysa, sitenizde yer vereceğiniz title ve description bilgisine tamamen kullanıcı odağında bakmanızı tavsiye ediyoruz.
   Long tail anahtar kelimeler aranma hacmi ve rekabet düzeyi düşük olan olan kelimelerdir. Buradaki hedeflemeler sonucunda kısa vadede kullanıcıları sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.
   Bazı sorularınızda yer vermiş olduğunuz anahtar kelimelerin anlamsal bir bütünlüğü ve aranma hacmi olmadığını belirtmek isteriz. Bu noktada doğru bir strateji için SEO uzmanından destek almanız fayda sağlar.

   Sitenizde yer alan içeriklerinizde Heading etiketlerinin içeriğin anlamsal bütününe göre başlık halinde oluşturulması ve hiyerarşik olarak belirtilmesi doğru bir tercih olacaktır. Son sorunuzdaysa ürün sayfalarında yer vermiş olduğunuz içeriklerin kullanıcıya katkısıyla birlikte arama motoru botlarının sitenizi taramasında fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda ürünlerinizin altında yer alacak olan yorum kısımları ziyaretçilerinizi satın alma noktasında karar vermesini sağlayacaktır.

  Cevapla

  Long Tail Keyword Parçalamak Avantajlı Mıdır? Sorusunu Cevapla