Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1348 Görüntülenme

Türkiye'de kullanılacak bir blog sitem için .com mu yoksa gen.tr alan adı mı SEO açısından kolaylık sağlar?

 • 1
 • 1
 • Domain Seçiminde com mu yoksa gen.tr mi? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   28 Mayıs 2021, 16:42

   1

   Merhabalar,

   Aslında her birinin domain uzantısının farklı kullanım alanları bulunuyor. Örnek olarak .dev uzantılı domainler developers yani geliştiricilerin tercih ettiği uzantılardır. Kullanıcılar tarafından beklenen yapıyı karşılaması üzerine domain uzantıları farklılık göstermektedir.

   Önerimiz olarak açacağınız web sitenin kurumsal yapıya göre kurgulancak ise .gen.tr ancak genel bir yapı olarak kurgulanacak ise .com domain tercih edebilirsiniz.

   Konu ile alakalı kaynak için https://www.seohocasi.com/domain-uzantilarinin-seo-gucu-neden-farklilik-gosterir/ ziyaret edebilirsiniz.

   admin
   Admin

   26 Haziran 2014, 15:41

   1

   Öncelik bu konuda ne kadar gen.tr olsa da seçiminizin kriterlerin daha üstte tutulması sebebiyle com uzantısının olmasıdır. Ardından da ikinci bir seçenek olan "gen.tr" uzantısını seçebilirsiniz. Bu konuda sitenizin içeriği de bir o kadar önemlidir çünkü kurumsal bir firmaya yada amaç dışı hizmet verecek bir siteye "com" yerine "gen.tr" domaini almak doğru olmayacaktır.

   Domain konusunda da "com" tam anlamıyla "company" yani kuruluş, "gen.tr" uzantısı da "general.turkiye" anlamına gelmektedir. Genel bilgiler, içerikler, genelleştirilmiş proje ve hizmetler de bu domain içerisinde yer alabilir.

  Cevapla

  Domain Seçiminde com mu yoksa gen.tr mi? Sorusunu Cevapla