Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

7 sene önce  |  1803 Görüntülenme

aklımda takılan bazı sorular olduğu için bu iş üzerinde profesyonel olarak çalışan kişilerden cevap alabileceğimi umduğum için sitenize başvurdum. Umarım sorularımı değerlendirip yanıtlarsanız sevinirim.

1-) En fazla veya en az kaç adet backlink alınmalıdır? Fazla backlink alımının zararları nelerdir? Ne tür sitelerden backlink alınmalıdır. Google'da belirli bir backlinkten sonra zararı nedir?

2-) Sitemizi en az veya en fazla ne kadar dizin sitelerine kayır etmeliyiz?

3-) Uzun ömürlü ve SEO açısından bir site için blogger mi yoksa WordPress mi tavsiye edersiniz?

4-) Backlink ile sosyal imleme aynı anlama mı gelmektedir?

5-) Sitemizi Google'de üst sıralara çıkarabilmek için ne tür SEO değişiklikleri gerçekleştirmemiz gereklidir?

Size sorduğum soruları uygun bir dil ile geri dönüş yaparak cevaplarsanız minnettar olacağımı belirtirim.

İyi günler dilerim.

 • 1
 • 1
 • Bir Site İçin Kaç Tane Backlink Çalışması Yapılmalıdır? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   30 Temmuz 2015, 09:05

   1

   Merhabalar Berk Bey;

   Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza sırası ile cevap vermek isterim.

   En fazla yada en az diye bir tabir SEO çalışmalarında olmamalıdır. SEO çalışmalarında süreklilik ve güncellik önemlidir. Bunun için rakiplerinizin çalışmalarını takip etmeli ve bu yönde çalışmalarınızın yoğunluğunu planlamalısınız. Burada örneğin günde 5 backlink almanız yarar sağlar dersem ve rakipleriniz günde çok daha fazla sayıda çalışmalar gerçekleştirirse siz rakibinizden geride kalmış olacaksınız. Bu nedenle rakip bazlı çalışmalarınız planlamalısınız. Bir de backlink sayısından çok kalitesi daha önemlidir. Niteliksiz 1000 adet backlinke karşılık daha kaliteli 100 backlink daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Çalışmalarınızda bu kriteri de göz önünde bulundurmalısınız.

   Günümüzde sektörel blog siteleri, haber siteleri, video siteleri, sosyal paylaşım siteleri gibi aktif ve güncel olan sitelerden backlink sağlamanız siteniz için faydalı olacaktır. Dizin siteleri yerine daha çok fayda sağlayan bu çalışmaları gerçekleştirebilrisiniz. Her sitede farklı backlink yöntemleri vardır. Örneğin; sosyal medya çalışmalarında hashtag kullanmalı ve sayfanızı o şekilde paylaşım yapmalısınız. Haber sitelerinde tanıtım yazıları yayınlamalı ve makale içerisinden doğal bir şekilde link alımı yapmalısınız. Video sitelerinde sitenize yada hizmetinize ait bir video yayınlayıp açıklamalarda gerekli bilgiler vermelisiniz. Bu şekilde tüm platformları kullanarak backlink çeşitliliği sağlayabilirsiniz.

   Blogger mı WordPress mi sorunuzu eğer alt yapı olarak sorduysanız WordPress alt yapısı kolaylık ve SEO eklentileri ile birlikte oldukça kullanışlı olmaktadır. WordPress alt yapısı kullanabilirsiniz. Sosyal imleme de bir backlink çalışmasıdır. Ancak daha doğal çalışmalar gerçekleştirmek gerektiği için daha çok video, sosyal medya, sözlükler ve özellikle tanıtım yazılarını daha sık kullanabilirsiniz.

   SEO temelde site içi ve site dışı SEO olmak üzere 2 ye ayrılır. Sitenizin Google'da üst sıralarda yer alması için öncelikle site içi düzenlemeleri yapmanız ve sayfanızı o kelimede SEO ya uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. %35 dilim site içi yapıyı kapsadığı için eğer sadece %65 lik site dışı çalışmaları gerçekleştirirseniz rakiplerinizden %35 daha eksik çalışma yapmış olursunuz. Bu noktada sorunuzun cevabı olarak üst sıralarda yer alabilmek için site içi SEO yapısında değişiklikler gerçekleştirmenizi öneririm.

   Çalışmalarınızda başarılar 🙂

  Cevapla

  Bir Site İçin Kaç Tane Backlink Çalışması Yapılmalıdır? Sorusunu Cevapla