Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  1303 Görüntülenme

siteme içerik giriyorum fakat o içeriğin başlığını Google'da aradığımda sitemi buluyorum fakat alakasız bir sayfa çıkıyor.  Yani, Elmada neden kurt olur? yazılı makaleyi aratıyorum "İngiltere'de trafik sağdan mı akar?" isimli makale sonucu çıkıyor.

Yukarıdakiler örnektir ama benzerlik düzeyi bu seviyede.

 • 1
 • 1
 • Arama Sonuçlarında Alakasız Sayfalar için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:20

   1

   Merhaba,

   Google kullanıcılarına doğru bilgiyi en kısa sürede sunma amacıyla çalışır. Web sayfalarında da içeriklerin bilgi içerecek şekilde yer almasını ister. Web sitenizde yayınladığınız içerikler belli bir sektöre yönelik mi yoksa genel mi? Önce bunu düşünmek gerekir. Eğer sitenizde yaşam, sağlık, eğitim, genel kültür gibi birden fazla ve birbiri ile doğrudan ilişkili olmayan kategorilerde içerik üretiyorsanız, muhtemelen yeni yayınladığınız bir sayfanın henüz arama sonuçlarına dahil edilmemiş olmasından kaynaklı olarak diğer web sayfalarınızın sonuçları ile karşılaşırsınız. Web sayfanızın arama sonuçlarında yer alıp almadığını görmek için “site:https://siteadi.com/sayfa-uzantisi” şeklinde Google’da arama yapabilirsiniz. Böylece dizine eklenip eklenmediğini manuel olarak kontrol etmiş olursunuz.

   Dizine eklenen bir sayfanın başlığı tam olarak aratıldığında ilgili sayfa çıkmıyorsa rekabeti yüksek bir konuda başkalarının da kullandığı başlığı seçmiş olma ihtimalinizi değerlendirebilirsiniz.

   Berin Sur
   Berin Sur

   11 Haziran 2021, 11:36

   1

   Merhaba,

   Eğer bahsettiğiniz makaleleri web sitenize yeni ekleyip ardından da arama motorlarında aratırsanız, yeni oluşturduğunuz sayfa henüz dizine eklenmediğinden farklı sayfalarla karşılaşıyor olabilirsiniz.

   Sayfanızın dizine eklenip eklenmediğini Google Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Eğer uzun bir süre beklemenize rağmen hala dizine eklenmemişse, yine Search Console üzerinden manuel olarak dizine eklenmesini talep edebilirsiniz. Google'ın dizine ekleme işlemi birkaç gün sürmektedir.

   Aynı zamanda eklediğiniz sayfaların "noindex" etiketi almamış olmasına da dikkat etmenizi öneririm.

   hakan
   Hakan

   18 Ekim 2019, 15:14

   1

   Google git gide bu alakasız sonuçları çıkarmayı arttırıyor. Özellikle haber siteleri her alanda alakalı veya alakasız içerikleri yaparak ve bunları AMP ile sunarak ziyaretçi kapma peşindeler. Bunu da yüksek Pagerank değerleriyle başarıyorlar. Google'da buna maalesef göz yumuyor.

  Cevapla

  Arama Sonuçlarında Alakasız Sayfalar Sorusunu Cevapla