SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Yurtdışı Hosting Tavsiyesi

0
Kemal
Kemal
Masaüstü Site Hızı 4 sene önce 1092 Görüntülenme

Merhaba,

14 dilde yayın yapan bir sitemiz var ve hız sorunu yaşıyoruz. Hosting olarak nasıl bir sistemi önerirseniz? Müşterilerimizin hemen hemen hepsi yurt dışında ve farklı kıtalarda. Sizin bu konuda önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkürler.

Yurtdışı Hosting Tavsiyesi için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  -2
  Atalay Sidar 5 Eylül 2015, 07:23

  Merhabalar,

  Web sitelerinde yaşanan hız problemlerinde farklı dil seçeneklerini de göz önünde bulundurduğumuzda bu problemin önüne geçmenin en iyi yolu CDN teknolojisidir. Sizinde bildiğiniz gibi bu teknoloji ile web sitesinde ağırlık yapan jpg, png, gif türevi görsel dosya uzantıları, css, js gibi sitenin açılışında yük olabilecek dosyalar farklı bir bulut sunucu üzerinde barınmaktadır. Web sitenize giriş yapan kullanıcıya en yakın noktadan bu dosyalar ziyaretçinin bilgisayarına gönderilmektedir. Böylece yanıt süresi kısa tutulduğu için web sitesi daha da hızlı açılmakta ve hız problemi de ortadan kalkmaktadır. Bunun dışında Google Speed Test ile yapacağınız testlerde Google’ın size sunduğu önerileri dikkate alabilir ve gerekli optimizasyon ayarlarını yapabilirsiniz. CDN teknolojisinin en zayıf yani görseller farklı bir sunucuda barındığı için Google görsel aramalara tam olarak optimize edilememesidir. Bu da tam performanslı bir SEO çalışmasının önüne geçmektedir. Eğer Google görsel sizin için çok da önemli değilse bu teknolojiyi kullanabilirsiniz.

  Cdn teknolojisi ve Google görsel optimizasyonu için farklı yöntemler geliştirilebilir. Örneğin sizin için en önemli olan lokasyonu yada ülkeyi sabit tutup, bu ülke üzerinden giriş yapan kullanıcılar için kendi sunucunuzdaki dosyaları gösterirsiniz. Doğal olarak Google botları da bu durumda sizin sunucunuz içerisindeki dosyaları okuyacağı için görsel aramalarda resimlerinizi çekecektir. ( Bu görseller sadece o ülkeye ait uzantıdaki Google sitesinde gösterilecektir. ) Diğer farklı kullanıcılar ise siteye giriş yapmak istediklerinde kendilerine en yakın lokasyon üzerindeki bulut sunucudan yani cdn teknolojisi ile siteye erişim sağlayacağı için hız problemi de Google optimizasyon problemi de mantıken çözülmüş olacaktır. Fakat bir kaç hosting firması ile bu konuda yaptığım görüşmeler sonucunda böyle bir şeyin henüz mümkün olmadığını ilettiler. Belki ileride bu veya bunun gibi farklı teknolojiler hayata geçirilebilir.

Yurtdışı Hosting Tavsiyesi Sorusunu Cevapla

Yurtdışı Hosting Tavsiyesi ile Benzer SEO Yazıları