SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası'na Sor

YouTube Video SEO

0
Süleyman Aydın
Süleyman Aydın
Sosyal Medya 4 sene önce 759 Görüntülenme

Merhaba, benim merak ettiğim YouTube.com üzerindeki video SEO ile ilgili neler yapılabilir, veya kitabınızda bu konular var mıdır? Önerilerinizi bekliyorum.

İyi çalışmalar

YouTube Video SEO için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 20 Eylül 2015, 13:33

  Merhabalar,

  Kitabımızda Video siteleri için SEO nasıl yapılabilir konusuna da değindik. Uzmanından SEO kitabında bununla ilgili olan bölümü bulabilirsiniz.

  Sorunuza dönelim, Youtube üzerinde video sıralamasında videonun izlenme sayısı, aldığı yorum, video’nun açıklama bölümü gibi kriterler dikkate alınmaktadır. Bu kriterler video’nun başlık – açıklama – etiketler bölümü dikkatlice ve istenilen anahtar kelimeye göre optimize edilerek doldurulmalıdır. Alt bölümden ilgili video’nun Dil ve Ülke konumlarını ayarlayabilirsiniz. Bu alanda yapacağınız kısıtlama videonun ilgili kesimini bularak daha çok izlenmesine yardımcı olacaktır. Sonrasında ise gelişmiş ayarlar bölümünden videonuzla ilgili en alakalı olan kategoriyi seçmelisiniz.

  Youtube’nin video sıralama kriterlerinde en üstte yaptığınız arama ile ilgili bir video varsa onu görürsünüz. Örnek olarak bir sanatçı ismini aratın. Daha önce o sanatçıya ait bir video izlemişseniz ilk sırada o video yer almaktadır. Sonrasında ise videonun ekleniş tarihi ve izlenme sayısına göre farklı bir algoritma kullanılarak videolar sıralanmaktadır.

  Youtube üzerinde yapabileceğiniz çok geniş bir SEO çalışması bulunmuyor, sadece başlık açıklama kategori ve etiket bölümlerini düzenlemeniz yeterli. Kalan kısım ise videonun izlenme süresi ile alakalı. Bunu da arttırmak için gerek sosyal medyada gerekse forum veya farklı platformlar üzerinde videonuzu paylaşıp izlenme süresini arttırabilirsiniz. Eğer bir blog veya web sitesine sahipseniz kendi blogunuz üzerinden de videonuzu yayınlayarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Cevapla

YouTube Video SEO Sorusunu Cevapla