SEO Hocası'na Sor

WordPress SEO Dostu Link Yapısı Nasıl Olmalı?

Ahmetvarol
Ahmetvarol
Wordpress SEO 2 sene önce 2318 Görüntülenme

Merhabalar, WordPress kullanarak yeni bir site kurmak istiyorum, ancak link yapısı ile alakalı kafam biraz karışık. WordPress’de SEO açısından en iyi link yapısı nasıl olmalı? Bu link yapılarının artıları – eksileri nelerdir?
Yardımcı olursanız sevinirim.

WordPress SEO Dostu Link Yapısı Nasıl Olmalı? için Yanıtlar

 • HakanSancak
  Hakansancak 22 Şubat 2018, 15:53

  Merhaba,

  Öncelikle SEO dostu link dediğimiz kavramın nasıl bir şey olduğunu anlayarak işe başlayabiliriz. SEO dostu link yapısı; linkin hem insanlar hem de arama motorları tarafından kolayca okunabilmesi anlamına gelir.

  SEO Dostu Olmayan Link Örneği
  http://www.seohocasi.com/?p=10442367

  Bu yukarıda görmüş olduğun link yapısı kaçınman gereken bir yapı. Şimdi de WordPress özelinde link yapılarına bakalım; ( Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar )

  Düz: domain/?p=123
  Gün ve isim: domain/2018/02/19/ornek-yazi/
  Ay ve isim: domain/2018/02/ornek-yazi/
  Sayısal: domain/arsivler/123
  Yazı ismi: domain/ornek-yazi/
  Özel Yapı: domain/ %category%/%postname%/

  Bu ayarlar içerisindeki Düz link yapısı yukarıda da belirttiğimiz gibi kaçınmanız gereken bir link tipidir. Aynı şekilde sayısal linkler de SEO açısından çok fazla tavsiye edilmez. Diğer seçenekler içerisindeki en iyi link yapısı ise ‘Yazı İsmi’ olarak kabul edilir. Bunun nedeni sade ve anlaşılır bir yapı olmasıdır.

  WordPress’in önceki sürümlerinde yer alan varsayılan link yapısı SEO dostu olmadığı için, pek çok kişi bu konuda problem yaşıyordu. Ancak, WordPress 4.2 ve sonraki sürümleri kullananlarda ‘Yazı İsmi’ link yapısı varsayılan olarak geliyor ve link yapısı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmiyor. Ayrıca, bu link yapısı dışında bir yapı kullanmak isterseniz de özel yapı seçeneğine ‘/%category%/%postname%/’ kısmını ekleyerek de SEO dostu bir link yapısı kullanabilirsiniz. Bu link yapısında önce kategori, sonra da yazı ismi gelir. Linklerin uzun olmasına sebep olsa da, bu yapı da birçok internet sitesi tarafından kullanılan ve SEO dostu olarak kabul edilen bir link yapısıdır.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Sağlıcakla,

Cevapla

WordPress SEO Dostu Link Yapısı Nasıl Olmalı? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla