SEO Hocası'na Sor

WordPress Menü ve Etiketleri Noindex Yapmalı Mıyım?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Wordpress SEO 11 ay önce 715 Görüntülenme

Merhaba, benim wordpress tabanlı bir web sitem var. Acaba sitedeki wordpress ana menülerini ”noindex” yapmalı mıyım? Bunun amacı şu; örneğin ”yasal uyarı” adında bir sayfam var ve bu sayfaya ait bir de ana menü var. Googleye ”yasal uyarı site:x.net” yazdığımda bu menünün indexli olan hali, yasal uyarı sayfası ilk sırada çıkmak üzere menü olarak bulunduğu sitedeki her konuda çıkıyor. Örneğin sitede 1000 tane konu varsa Google’de ”yasal uyarı” diye arattığımda 1000 tane sayfa çıkıyor. Diğer taraftan menüleri noindex yaptığımda ”google search console” tıklama ve görüntülenme sayısı baya düştü.

Diğer bir sorum ise şu. Normalde etiketlerin indekslenmesi iyi bir şey değildir ama benim site haber sitesi olduğu ve ajans üyeliği bulunduğu için sitede 6000 tane etiket oluştu. Bunları indeksletirsem site şuankinin 100 katı kadar hit ve tıklama alır. Acaba etiketleri googleye indeksletmeli miyim?

WordPress Menü ve Etiketleri Noindex Yapmalı Mıyım? için Yanıtlar

  • Seo Hocası
    Seo Hocası 30 Mart 2020, 18:47

    Merhaba,
    Menülere noindex etiketi dahil edilmesi tavsiye ettiğimiz bir durum değildir. Bunun sebebi kategori ağacınızda varolan ana menülerin alt kırılımlarıyla birlikte bir bütün içerisinde arama motoru botlarına anlamlandırılmasıdır. Sizin yaşadığınız sorunla ilgili yasal uyarı sayfanızı kullanıcı niyetine göre revize ederek daha güçlü hale getirerek hem menü sayfanızı hemde rakiplerinizin önünde listelenmeyi sağlayabilirsiniz.

    Etiket sayfalarının indekslenme durumu ise ilerleyen süreçte siteler için sorun yaşatmaktadır. Bazı etiket sayfalarından geri dönüşüm elde edilse de crawl bütçenizden yediğinizi hatırlatmak isteriz. Burada etiket sayfalarınızın indekslenmemesi tercihimizdir.

Cevapla

WordPress Menü ve Etiketleri Noindex Yapmalı Mıyım? Sorusunu Cevapla

WordPress Menü ve Etiketleri Noindex Yapmalı Mıyım? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla