SEO Hocası'na Sor

URL’leri robots.txt ile index almasını engellemek zararlı mı?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Robots.txt 5 sene önce 1284 Görüntülenme

Merhaba, yeni açacağım sitemde çeşitli değişikler yapacağımdan dolayı sitenizde gördüğüm robots.txt kodları ile Google botlarının sitemin indexini engelleyeceğim.

Merak ettiğim asıl soru robots.txt’ya Google botlarının sitemin index engelleme kodunu sitemde değişiklikler yaptıktan sonra kaldırmam index ve SEO açısından bir zarar olur mu ?

URL’leri robots.txt ile index almasını engellemek zararlı mı? için Yanıtlar

 • Roman Adamita
  Roman Adamita 22 Ağustos 2015, 12:55

  Merhabalar Berk Bey;

  Sitenizin URL’lerin index almasını engellemek sitenize şu durumda zarar verecektir;
  İndex alıp üst sıralarda olan ve ziyaretçi alan sayfalarınız varsa, onların sıralamasını düşürecektir. Dolayısıyla sitenizi tamamen index almasını engellemek yerine, tek tek istediğiniz sayfaları robots.txt dosyası içerisinde belirtin. Böylece önemli olan sayfalar yerini korumuş olacaktır.

  Eğer sitenizi yeni oluşturuyorsanız bu SEO için sorun teşkil etmeyecektir. URL’lerin index almasını engelleyip ardından işlerini tamamlarsanız, kodu tekrar kaldırın ve birkaç gün bekleyin. Sonra tekrar istediğiniz işlemlere başlayabilirsiniz. İlkten index alma durumu biraz zorlayabilir, bunu sosyal medya paylaşımlarıyla veya Google gibi getir aracıyla index almasını sağlayabilirsiniz.

Cevapla

URL’leri robots.txt ile index almasını engellemek zararlı mı? Sorusunu Cevapla

URL’leri robots.txt ile index almasını engellemek zararlı mı? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla