SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

URL Tarama Hataları

0
Şevket Geçer
Şevket Geçer
Tarama Hataları 4 sene önce 1586 Görüntülenme

Merhaba,
Webmasterdeki URL hatalarım 250-300 tane.Sitem 3 aylık haber sitesi.URL hataları bir yayın değil değişik bir link, ?attachment_id=112 bu şekilde. Bu hataları ne yapmam lazım atılan bir haber olsa ve Google bot bulamasa anlayacağım fakat onlar yayın da değil. Tarama hataları web siteleri için zararlı mı ?

URL Tarama Hataları için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 25 Ağustos 2015, 13:47

  Merhabalar,

  Search Console üzerinden Url tarama hatalarını çok sık alıyorsanız bu durum Google gözünde web sitenizin otoritesi için çok sağlıklı olmayabilir. Buna ek olarak Google üzerinde indeks almış her bir url sizin için faydalı ve değerlidir. 30. sayfada bile olsa Google bu sayfaya değer verip bir şekilde arama sonuçlarına dahil etmiştir. Bu noktada sizin bu url’leri kaybetmeniz, bu url’lerin belli bir süre sonra silinip 404 hatalarına dönüşmesi sizin için zararlı bir durumdur. Böyle durumlarda haber siteleri için eğer eski veya güncelliğini yitirmiş bir haberse veya bazı sebeplerden dolayı linklerinizi silmeniz gerekiyorsa silecek olduğunuz bu linklerinizi 301 yönlendirmesi ile en ilgili olduğu kategoriye yönlendirmeniz bu kategorilerinizi de güçlü tutacaktır.

  Web sitelerindeki Url yapılarının SEO uyumlu olması SEO için oldukça önemlidir. Genel olarak SEO uyumlu link yapısı örneği,

  siteadresi/sayfa-adi

  Eğer url yapınız bu şekilde SEO uyumlu olursa Google ilgili sayfaların içeriklerini çok daha rahat okuyabilecektir.

  attachment_id=112 şeklinde olan yapı ise standart url yapısıdır ve tamamen SEOya uyumsuzdur. Web sitenizin url yapıları SEOya uyumluysa ve siz sürekli bu şekilde olan url’ler üzerinden 404 hatası alıyorsanız kullandığınız temadan kaynaklı bazı problemler olabilir. Eğer tema dosyalarınızın içerisindeki eski sayfalar Google botları tarafından fark edilmişse Search Console üzerinden bahsettiğiniz şekilde URL Tarama Hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bu 404 sayfalarını yine 301 yönlendirmesi ile anasayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Cevapla

URL Tarama Hataları Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla