SEO Hocası'na Sor

Url Değişikliği ile Site Taşımada Hangisi Kullanılmalı?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
URL Yapısı 6 sene önce 647 Görüntülenme

Toplamda değişecek 60.000 tane sayfa ortaya çıkıyor, bunların 50.000 tanesi yeni URL yapısına yönlendirilecek. Kalan 10.000 tane ise tamamen silinecek.

Domain aynı kalıyor değişmeyecek, tüm sistem asp.net ile yazıldı.

Yeni yapıya geçerken URL değişikliği için 50.000 tane içeriği tek tek 301 yönlendirmesi yapmak işkence ve siteyi inanılmaz yavaşlatacak. Birkaç kişiyle görüştüm, kimisi eski URL’lerin tamamını 404 hatasına düşürerek anasayfaya yönlendir diyor, kimisi ise tek tek yapmak gerekli diyor. Sizce ne yapmam gerekli, hangi yöntem en mantıklısı?

Teşekkürler.

Url Değişikliği ile Site Taşımada Hangisi Kullanılmalı? için Yanıtlar

 • admin
  Admin 9 Aralık 2014, 08:05

  Yazılımsal değişikliklerde köklü olarak değişecek bir site yapısı söz konusuysa 50.000 URL için tek bir kalıp yönlendirme konusu var ise bunu tek bir satırla yapabilirsiniz. 404 olan sayfaların tamamını da anasayfaya yönlendirebilir yada benzer farklı konular varsa (hedefi aynı, içeriği farklı) en alakalı konuya da yönlendirme yapabilirsiniz.

  Tek tek satır yönlendirmesi yerine çoklu kalıp yönlendirmesi kullanmanız her zaman daha doğru ve mantıklı olacaktır. Örnek verecek olursak;

  [html]ornekdomain.com/oyunlar/abcd-oyunu-oyna/[/html]
  yukarıdaki içeriğe benzer bir kalıbın olduğunu var sayalım. Bu kalıbın içerisindeki “oyunlar” kısmını tamamen kaldırmak istiyorsanız .htaccess gibi sistem dosyasına vereceğiniz komut;
  “İçerisinde oyunlar eki olan tüm sayfaları yönlendir” olmalıdır.
  [html]ornekdomain.com/abcd-oyunu-oyna/[/html]
  Yani mantık olarak baktığımızda “oyunlar” olan tüm URL ekini kaldırarak istenilen URL’ye yönlendirme işlemi oluyor.

  Bu tür içeriklerde mantıksal yönlendirmeyi’de kullanarak örnek alabilir ve sunucuyu yormadan istediğiniz yönlendirme işlemlerini mantıklı yolda daha kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Cevapla

Url Değişikliği ile Site Taşımada Hangisi Kullanılmalı? Sorusunu Cevapla

Url Değişikliği ile Site Taşımada Hangisi Kullanılmalı? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla