SEO Hocası'na Sor

Tr Uzantısı ve 301 Yönlendirme Süresi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
301 6 sene önce 881 Görüntülenme

Merhaba, şuan güzel SEO çalışmaları yaptığım sitemi .com uzantısından com.tr uzantısına taşıyacağım, bununla ilgili olarak 3 sorum olacak,

1- Alan adım abc.com dan abc.com.tr ye geçecek, şirket sitesi olduğundan SEO açısından faydalı olur düşüncesinden sitemi com.tr ye taşımak istiyorum, sizce doğru mu yapıyorum?

2- Bu taşımada sıralama ve index kaybım ne derecede olur.

3- 301 yönlendirmesi yapacağımız için bu yönlendirme eski sitede nekadar zaman kalması lazım, çünkü sonuçta 301 yönlendirmesi yaptığımız için bir hostinge hep boşuna para ödemek zorunda kalırız, belli bir süre .htaccess ile yönlendirip sonra domaini, domain panelimizden direkt yönlendirsek olur mu? Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler. Bir de kitaplarınızın ikisini de okudum gerçekten çok faydasını gördüm emeğinize sağlık.

Tr Uzantısı ve 301 Yönlendirme Süresi için Yanıtlar

 • admin
  Admin 3 Aralık 2014, 16:02

  Merhaba Savaş Bey,

  1- Şirket sitesi olması sebebiyle .com.tr nin daha kurumsal olması güvenilirliğinizi arttıracaktır, SEO’nun dışında değerlendirecek olursak bir artıdır. Yerel SEO açısından da .com.tr daha öncelikli olduğu için yine faydası olmuş olacaktır.

  2- Eğer 301 yönlendirmelerini eksiksiz ve sorunsuz yaparsanız sıralama ve index kaybı yaşamazsınız.

  3- Eski siteye ait tüm indexler arama motoru üzerinden kalkmış olana kadar, yani tamamı yönlenmiş olana kadar kalmasını öneririz sonrasında domain panelinizden yönlendirmeyi devam ettirebilirsiniz. Ancak SEO açısından en sağlıklısı tüm sayfaların kendi ilgili oldukları sayfalara sunucu üzerinden yönlendirilmeye devam ediyor olmasıdır.

Cevapla

Tr Uzantısı ve 301 Yönlendirme Süresi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla