SEO Hocası'na Sor

Tek Panel Üzerinden Birden Çok Web Sitesini Yönetmek

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Site Taşıma 5 sene önce 1343 Görüntülenme

Merhabalar,

Kendime ait 4-5 (gittikçe artacak) sitem var, bazıları aynı yapıda bazıları farklı. Kimisi web sitesi kimi stok takip yazılımı. Bu siteleri tek bir domain üzerinden yönetmek istiyorum hepsi için bir panel dizayn ettim fakat son durum şu oluyor. a domaininden x,y,z sitelerini yöneteceğim x,y,z sitelerinin veritabanı ve ürün görselleri a domaine ait sitede olacak. ip leri farklı. Dolasıyla x sitesine girildiğinde ürün görselleri a sitesinde kayıtlı olacak;

x.com isimli sitemde bir çok link olacak. Bunun SEO açısındaki durumu nedir? zararı / varsa yararı nedir?

Eğer zararlı ise tek bir panel üzerinden diğer sitelerimi nasıl yönetebilirim.

Tek Panel Üzerinden Birden Çok Web Sitesini Yönetmek için Yanıtlar

 • admin
  Admin 30 Haziran 2015, 16:14

  Merhabalar,

  Eğer bahsettiğiniz gibi içerikleri ve veritabanını a domaini üzerinde barındırıp bu içeriği farklı bir site üzerinden göstermeniz eğer a domaini üzerinde de bu içerikler yayınlanacaksa kopya içerik sorunu oluşturacaktır. Eğer a domaini üzerinde sadece veri barındırıp ekrana bastırma işlemi x,y,z domainlerinde yapılacaksa bu durumda site önbelleklerinde a domainine ait link görünebilir. Çünkü verinin asıl alındığı yer a domainidir. Bunun dışında x,y ve z sitelerinize ait Google Görsellerde resim bulunmayacaktır. Google görsellerde resimlerinizin olması için web site hostu üzerinde içerikler barındırılmalıdır.

  Tek bir panel üzerinden sitelerinizi yönetmek istiyorsanız a domaini üzerine bir cms sistemi kurabilirsiniz. Bu sistem üzerinde sitelerinizi ekleyebilir ve ftp aracılığı ile cms sistemine ekleyebilirsiniz. Üzerinde çalışmak istediğiniz siteyi seçtikten sonra ftp aracılığı ile o sitenin bulunduğu host paneline erişebilir, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra diğer web sitenize rahatça erişim sağlayabilirsiniz.

  Bu şekilde hem her web sitesinin içeriği ve görselleri kendi veri tabanı ve hostu üzerinde barınacak, Google görsel aramalarda bile sonuçlarınız çıkacak. Onun dışında içerikleriniz birbirini duplicate etmenin de önüne geçerek daha sağlıklı SEO çalışmaları yapabileceksiniz.

Cevapla

Tek Panel Üzerinden Birden Çok Web Sitesini Yönetmek Sorusunu Cevapla

Tek Panel Üzerinden Birden Çok Web Sitesini Yönetmek ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla