SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Target Yerine Rel Etiketi Kullanılmalı mı ?

0
Sefer Demirci
Sefer Demirci
Target Blank 4 sene önce 387 Görüntülenme

Merhabalar,

Öneriniz üzerine sitemde bulunan ve ayrı sayfada açılmasını istediğim bütün harici linklerimin target etiketini kaldırarak rel=”external” etiketi ile değiştirdim. Ancak tarayıcılar bu etiketleri görmeyerek yine linklerimi aynı sayfada açıyorlar. Bu etiketlerin her ikisini de mi kullanmam gerekiyor yoksa?

Target Yerine Rel Etiketi Kullanılmalı mı ? için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 13 Temmuz 2015, 06:40

  Merhabalar,

  Target etiketi normal Html standartlarında olan bir etikettir. Fakat bu etiketin kullanımı için js kodu ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Yani target tek başına tanımlandığında linkler yeni sekmede açılıyorken external etiketinin aktif olabilmesi için js kodlarını da sitenize dahil etmeniz gerekmektedir.

  Target ve External etiketlerinin SEO açısından önemine bakarsak önem derecesi oldukça azdır diyebiliriz. Eğer siteniz içerisinde rel=”nofollow” etiketi varsa external etiketi ile çakışacağı için target olarak bırakılmasında fayda vardır. Bu ikisini birlikte kullanmak için rel=”external,nofollow” bu şekilde eklemeniz gerekmektedir. Eğer external etiketini target yerine kullanmak istiyorsanız js dosyalarını da sitenize yükleyerek site içi SEO puanınızı arttırmak için Rel=”external” kullanmanızı tavsiye ederiz.

Target Yerine Rel Etiketi Kullanılmalı mı ? Sorusunu Cevapla