SEO Hocası'na Sor

Tanıtım Yazısı

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Site Dışı Link İnşası 2 sene önce 796 Görüntülenme

Merhaba. Bir niş üzerinde yoğunlaştım ve son 3 yıldır o kategoride siteler kuruyorum. Bu sefer kuracağım site marka değeri olan bir site olacak. Siteye ekleceğim özgün makaleler çok kaliteli ve her biri 2000-2500kelime uzunluğunda. Bu kategori(niş) ile ilgili şu an günlük trafiği 1500civarını bulan bir sitem var. Amacım bu eski sitedeki makalelere gelen ziyaretçileri yine aynı anahtar kelimelerde oluşturulmuş 2000 kelimelik makaleler içeren yeni sitemin ilgili sayfasına aktarmak.
Örneğin eski sitemde evde vücut geliştirme kelimesinde bir makale olsun ve bu nmakalenin günlük ziyaretçisi 400 olsun. Ben bu makalenin içerisinden 2 link çıkışı yapacağım. Birisi anchor link olacak” evde vücut geliştirme” kelimesine diğeri ise eski makalenin altına koyacağım” evde vücut geliştirmek için detaylı rehber” tarzı bir link olacak. Muhtemelen anchor değilde diğer uzun link tıklanacak ve kişi yeni kuracağım sitemdeki evde vücut geliştirme ile ilgili 2000 kelimelik makaleye gidecek. Bu şekilde bir anda açılır açılmaz yeni sitedeki ilgli makalenin 150-200 tekil ziyaretçisi olur hale gelecek ve bu da seoda ilgili anahtar kelimede bir yükseliş yaşatacak yeni siteme diye düşünüyorum.
sorularım:
1) Yeni siteyi açıp ilgili makale indekslendikten heen sonra eski siteden böyle bir yönlendirme yapsam yeni siteye bir zararı olur mu?
2) Bu çalışmayı ilk ay kaç farklı yeni makalede uygulayabilirim. Sonraki aylar için yoğunluk ne olmalı.
3)Bu çalışmaya ek olarak makale indekslenir indekslenmez makaleye adwords reklamı çıkacağım bu seo açısından fayda sağlar mı?
4) Benim korkum yeni siteme zarar vermek. Çünkü hep 2-3 yıl öncenin makalelerinden direkt anchor text ve detaylı bilgi almak için tıklayınız tarzı yönlendirme yapacağım. Bir problem teşkil eder mi?

Saygılarımla…

Tanıtım Yazısı için Yanıtlar

 • Hamdi Gültekin
  Hamdi Gültekin 16 Mayıs 2018, 14:04

  Merhabalar, öncelikle kendimize bu tür bir işlemin kullanıcıya ne kattığını sormamız gerekmektedir. Eğer eski sitenizdeki bir içeriğe ulaşmış olan bir kullanıcıya hiç alakası olmayan veya aynı içeriğin bir benzerine yönlendirmeye çalışmak ne kadar sağlıklı bir çalışma olacağının sorulması gerekmektedir. Bir bakıma “vücut geliştime” hakkında sizin sitenizde bilgi almış birine tekrar yine farklı sitede tekrardan “vücut geliştirme” içeriğine yönlendirmiş oluyorsunuz.

  Eğer eski sitenizde oluşturmuş olduğunuz içeriğiniz ile yeni sitenizde yer alan bir içeriğiniz birbirini tamamlayan ve yönlendirmeye değer bir durum ise yapmanızda bir sakınca yoktur. Amacınız eğer bir siteden diğer bir siteye bağlantı çıkma yönündeyse eğer, Resmi Google Webmaster Bloğu’nda yer alan “Tanıtım yazıları ve sponsorlu içerikler ile ilgili bir hatırlatma” sayfasını incelemenizi öneririz.

  Sormuş olduğunuz sorularınızı yanıtlarsak eğer;
  1): Böyle bir işlemin kullanıcılara bir katma değeri olacaksa eğer yönlendirme yapmanızda bir sakınca yoktur.
  2): Yeni siteniz teknik ve içerik noktasında hedef kitlenizi memnun edebileceğiniz bir düzeyde ise, bir zamana bağlı kalmanız gerekmemektedir.
  3): SEO ve AdWords çalışmaları birbirine destekleyen 2 önemli unsurdur. SEO tarafının AdWords kampanyalarınıza bir zarar vermeyeceği gibi, AdWords kampanyalarınızın da SEO sürecine bir zarar verme durumu söz konusu değildir.
  4): Bu tip çalışma tiplerinde algoritmik ya da manuel işlem ile cezalandırılmanız olası bir durumdur.

Cevapla

Tanıtım Yazısı Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla