SEO Hocası'na Sor

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Link İnşaası 5 sene önce 822 Görüntülenme

Öncelikle merhaba, Bir kaç sorum olacak.

– Bir siteden kaç kez tanıtım yazısı alınabilir ?

– Eğer bir siteden birden çok tanıtım yazısı alınabiliyorsa ne kadar aralıklarla almak doğru olur ?

– Bir süre boyunca misal, haftada bir tanıtım yazısı ile sitesi beslesek sonrasında tanıtım yazısı vermeyi kessek düşüş yaşanır mı ?

– Yeni bir siteye en erken ne zaman tanıtım yazısı alınmalı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 14 Eylül 2015, 13:41

  Merhabalar Ercan Bey;

  Sorularınızı sırası ile yanıtlamak isterim.

  1- Backlink referans bağlantılardır. Backlink aldığınız site sizin sitenizi referans olarak göstermiş olacaktır. Bu durumda eğer 10 farklı siteden backlink alırsanız sitenizi 10 site tavsiye ediyormuş gibi olacaktır. Ancak 1 siteden 10 adet backlink alıyorsanız 1 site sizi 10 kez tavsiye etmiş gibi olacaktır. Bu nedenle ne kadar çok siteden backlink alırsanız Google nezdinde daha saygın bir yeriniz olmuş olacaktır. Aynı sitenin sizi defalarca referans olarak göstermesi pek bir şey ifade etmeyecektir.

  2- Bir siteden birden çok tanıtım yazısı alabilirsiniz. Ancak etkisi yukarıda bahsettiğim kadar olacaktır. Tanıtım yazısı alma aralığı sitenin yeni olup olmadığına, anahtar kelimenin rekabetli olup olmadığına göre değişebilir. Yeni siteler için yoğun backlink alımı zarar verir iken, yüksek rekabetli anahtar kelimeye sahip iseniz yoğun backlink çalışmaları yapılmazsa rakiplerinizden gerilerde kalabilirsiniz. Bunun orantısının iyi kurulması gerekir.

  3- Tanıtım yazıları doğru yapıldığında en doğal ve en etkili çalışma türüdür. Bu nedenle tanıtım yazısı alır ve bir süre sonra bunu keserseniz sitenizde yavaş yavaş düşüşler yaşanacaktır. Siz çalışmaları kestiğinizde rakipleriniz boş durmayacağı için sitenizin üzerine çıkacak ve dolayısı ile siteniz sıralamalarda gerileyecektir. Rekabeti düşük kelimelerde düşüş daha yavaş, rekabeti yüksek kelimelerde düşüş daha yüksektir.

  4- Tanıtım yazısı almanın zaman açısından ayırtedilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Site dışı çalışmalardan önce sitenizi, sektörünüzü ve rakiplerinizi detaylı analiz ederek sitenizin hangi çalışma türüne ihtiyacı var ise o yönde çalışma yapmak gerekmektedir. Tanıtım yazısı çalışması için ise yeni bir siteniz varsa bir süre sosyal medya ve site içi SEO çalışmalarına ağırlık verilerek ilerlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise rekabeti yüksek kelimeler için yavaş yavaş tanıtım yazısı alımı yapılmaya başlanabilir. Bu sayı ilk zamanlar haftada 1-2 şeklinde olabilir. Sonrasında ise bu sayıyı arttırabilirsiniz.

Cevapla

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla