SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Sitemap Hakkında

0
Ramazan
Ramazan
Sitemap 4 sene önce 545 Görüntülenme

Webmaster toolsta kayıtlı olan “siteadi.com” ve “www.siteadi.com” yönlendirilmiş iki url için ayrı ayrı sitemap ekledim. Yani “siteadi.com/site-map.xml” ve “www.siteadi.com/site-map.xml” bu çakışmaya neden olur mu doğru bir hareket mi?

Sitemap Hakkında için Yanıtlar

 • Bengül Toker
  0
  Bengül Toker 17 Ağustos 2015, 15:22

  Merhaba Ramazan Bey,

  Sitemap; Google botları sitenizi ziyarete geldiğinde yol göstericiler olarak tanımlayabiliriz. Arama morotlarına hangi sayfanın ne kadar sıklıkla güncellendiğini, en son ne zaman güncellendiğini ve hangi sayfaların daha önemli olduğunu bu dosya ile Google botlarına bildirebiliriz. Sitemap dosyası olan siteler daha hızlı ve daha ayrıntılı olarak index alırlar.

  Www’lu ve www’suz olarak her iki domaine de sitemap eklemenizin herhangi bir zararı olmayacaktır. Çünkü Google algoritmaları bu durumu aynı siteye ait olduğunu algılayıp hangi şekilde index aldıysa onu dikkate alıp diğerini egale edecektir. Yani herhangi bir çakışmaya neden olmayacaktır. Fakat ikisine birden sitemap eklemek yerine kullanmak istediğiniz url ile uyumlu sitemapi eklemek daha sağlıklı olacaktır.

Sitemap Hakkında Sorusunu Cevapla