SEO Hocası'na Sor

Site Taşıma Aşamaları Nelerdir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Site Taşıma 5 sene önce 1032 Görüntülenme

Merhaba, Başka bir hostingde bulunan sitemizi (HTML)aynı alan adı altında yeni bir hosting ve yeni bir (wordpress)web sitesi ile yeniledik. Taşıma işlemlerini yaparken eski sitemizin yayından düşmemesi için yeni sitemizi başka bir alan adı altında kurduk. İçerikleri eski sitemizden kopyalayıp yeni sitemize yapıştırdık ve değişiklikler yapıp son haline getirdik. Yeni Site tamamlanınca başka bir hostingde bulunan eski sitemızin dns lerini değiştirerek aynı alan adı ile açtığımız yeni hostingimize başka domain altında bulunan yeni sitemizi taşıdık. Search and replace ile link güncellemelerini yaptık. Yaptığımız SEO analizlerinde IP Canonicalization Test altında Your site’s IP *.*.**.*** does not redirect to your site’s domain name. This could cause duplicate content problems if a search engine indexes your site under both its IP and domain name. gibi bir ibare çıkıyor. Bu arada sitemizi web master toolda index sayfalarımızı tanıttık ve 404 olan eski urlleri kaldırdık. Genel olarak site taşındı linklerde bir sıkıntı yok, çalışmasında bir sıkıntı yok. Aynı domain altında eski site iptal oldu ve yeni site kuruldu. Bu yapı Google aramalarını etkiler mi? IP Canonicalization nedir ve bu durumda yapmam gerekiyor mu? Kopya içerik olarak görür mü Google? İndexlenmemizi ve sıralamayı etkiler mi? Teşekkürler.

Site Taşıma Aşamaları Nelerdir? için Yanıtlar

  • Atalay Sidar
    Atalay Sidar 19 Temmuz 2015, 12:26

    Merhabalar,

    Eğer Google tarafında indekslenmiş bir web siteniz varsa ve anahtar kelimeleriniz sıralamalarda mevcutsa bu durumda yapılacak olan site taşıma işlemlerinde oldukça dikkatli davranmak gereklidir. Yapılacak olan en ufak bir hata bütün sıralamanızı mahvedebilir. Sırası ile sorunuzu cevaplamak gerekirse bir web sitesinin içeriklerini başka bir domaine taşımanız kopya içerik sorunu oluşturacaktır. Yaptığınız SEO analizinde karşınıza çıkan hata tam olarak bununla alakalıdır. Aynı ip üzerinde iki farklı domain barındırıp aynı içeriğe sahip siteler oluşturursanız bu tür bir hata almanız oldukça normaldir. İpleri farklı olsa bile aynı içeriğin birden fazla web sitesi içinde kullanılması Google tarafından kopya içerik sorunu oluşturacağı için ikinci web sitesini kötü anlamda etkileyebilir. Aynı içeriğin birden fazla domain için kullanıldığı durumlarda eğer canonical etiketi varsa ve siz b sitesine a sitesinin canonical etiketini eklerseniz Google önbelleğinde b sitesi için a sitesi referans olarak gösterilir.

    Daha sağlıklı bir taşıma işlemi için eski sitenizin yedeğini alıp ip ve dns değişikliklerinden sonra sitenizi olduğu gibi yeni sunucuya taşıyabilirsiniz. Bu durumda link yapılarınız ve içerikleriniz bozulmayacağı için sıralama bazında herhangi bir kaybınız olmayacaktır. Dns değişiklikleri sırasında host firmasına bağlı olarak site erişiminiz belli bir süre için kapanabilir, fakat kısa süreli bir erişim problemi olduğu için bu durum sitenizi etkilemeyecektir. Eski web siteniz yayındaysa geçiçi olarak içeriklerinizi aktardığınız domaini 301 yönlendirmesi ile eski web sitenize yönlendiriniz. Eğer yeni web sitesinin içerikleri değiştirilmişse sıralama bazında etkilenebilir ve mevcut sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

Cevapla

Site Taşıma Aşamaları Nelerdir? Sorusunu Cevapla

Site Taşıma Aşamaları Nelerdir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla