SEO Hocası'na Sor

Site Geçişinde Mevcut Linklere Hangi İşlem Uygulanır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Site Taşıma 4 ay önce 38 Görüntülenme

Forum sitesini WordPress yapmak istiyorum mevcut linklerin kaybolmaması için nasıl bir yol izlemeliyim?

Site Geçişinde Mevcut Linklere Hangi İşlem Uygulanır? için Yanıtlar

  • Erhan Kolci
    Erhan Kolci 15 Haziran 2020, 18:29

    Site geçişlerinde urllerin kontrol edilmemesi en büyük trafik kayıplarına yol açabilmektedir. Bununla birlikte geçiş sürecinde mevcutta devam eden hatalar var ise bunları da gidererek site geçişi yapmak avantaj sağlayabilir. Bu sebeple sitenizdeki mevcut Search Console’daki hataları çıkararak işlemlere başlayabilirsiniz. Sitemap, robots ve index kontrolleri yaparak geçiş sonrasında herhangi bir kayıp yaşanmaması için hazırlıklı olmalısınız.

    Geçiş aşamasında eğer yeni sitede olmayacak urller var ise, bu urlleri kalıcı yönlendirme ile yeni ya da en alakalı sayfalarına yönlendirerek olası trafik kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Genellikle yeni siteye geçiş aşamasında demo siteler üzerinden ilerlenir. Demo siteler ise arama motorlarına kapatılarak index alması engellenir. Geçiş yapılırken noindex kodları kaldırılmadığı için mevcut indexli linkler teker teker kaybolacaktır. Bunun önüne geçmek için eğer belirttiğim şekilde bir yapı ile geçiş yapacaksanız noindex kodlarına ya da robots engellemelerine de dikkat etmelisiniz.

    Eğer tüm mevcut sayfalar yeni sitede olacaksa, sitemap, robots vb argümanlar da değişmeyecekse mevcut hataları gidererek geçiş işlemini tamamlayabilirsiniz. Hiç bir değişiklik olmayacağı için urller de kaybolmayacaktır.

Cevapla

Site Geçişinde Mevcut Linklere Hangi İşlem Uygulanır? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla