SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Site Dışı SEO Nasıl Yapılmalıdır?

0
ömer
ömer
Link İnşaası 4 sene önce 789 Görüntülenme

Merhaba Site dışı SEO olayı nedir? Şimdiye kadar site dışı bir işlem yapmadım. Fakat hitler hep belirli periyotta sabit kaldı. Site dışı SEO yaparak hitlerin katlanacağını okudum. Ama ne gibi işlemlerden başlanmalı bilmiyorum. Backlink ,makale, sosyal medya üçlüsü mü acaba? Backlink nasıl alınır?

Site Dışı SEO Nasıl Yapılmalıdır? için Yanıtlar

 • Tigin
  0
  Tigin 12 Aralık 2017, 17:42

  “SEO çalışmalarında site içi SEO %35, site dışı SEO ise %65 lik bir dilimi kapsamaktadır.” ifadesindeki yüzdelere ilişkin referansınız nedir?

 • Erhan Kolci
  0
  Erhan Kolci 15 Temmuz 2015, 13:50

  Merhabalar Ömer Bey;

  SEO çalışmaları temelde 2 kısma ayrılır. Site içi SEO ve site dışı SEO. Site içi SEO, sitenizi arama motorlarına uygun bir site haline getirmeniz için yapmanız gereken işlemlerdir. Site dışı SEO çalışmaları ise tamamen siteden bağımsız çalışmalar gerçekleştirerek sitenize backlink alma işlemidir. SEO çalışmalarında site içi SEO %35, site dışı SEO ise %65 lik bir dilimi kapsamaktadır. Bu nedenle site içi SEO çalışmaları yapılmadan site dışı çalışmalar yaparsanız rakiplerinizden %35, site dışı çalışmalar yapmadan sadece site içi çalışmalar yaparsanız rakiplerinizden % 65 civarında daha az çalışma yapmış olursunuz.

  SEO çalışmaları arama motorlarında üst sıralarda yer alma işlemidir. Siteniz ne kadar üst sıralarda yer alırsa hit sayınız o kadar artış gösterecektir. Bu nedenle SEO çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Arama motorlarında yükselebilmek için ise site dışı SEO çalışmaları yapmak gerekmektedir. Site dışı çalışmalar forum, sözlük, blog, haber, video, sosyal medya gibi bir çok çalışma şeklinden oluşmaktadır. Bu çalışmaların tamamı backlink çalışmasıdır. Bu backlinkleri aldığınız siteler sizin sitenizi referans olarak göstermiş olur. Bir kişi sizi 10 kez referans olarak gösterirse bunun fazla bir etkisi olmayacaktır. Ancak 10 ayrı kişi sizi referans olarak gösterirse oldukça önemli bir etki yaratacaktır. Site dışı çalışmalarda backlink çeşitliliğini bu şekilde nitelendirebiliriz.

  Sektörel haber, blog sitelerinden tanıtım yazıları almanız ve bu tanıtım yazıları içerisinden sitenize referans bağlantılar (backlinkler) vermeniz sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. Tabiki bu siteleri seçerken de alexa, trustrank, index, siteden link çıkış sayısı gibi daha bir çok kritere göre değerlendirip o şekilde tanıtım yazıları alırsanız daha çok fayda sağlayacaktır.

  SEO çalışmalarında önce sitenizi ve sektörünüzü analiz ederek başlamalısınız. Sonrasında rakiplerinizi tespit ederek çeşitli araçlarla rakiplerinizin backlink aldığı siteleri, çalıştığı kelimeleri gözlemleyebilir ve o kelimelere oynayabilirsiniz. Bu sitelerden backlink alarak rakiplerinizin backlink almış olduğu sitelerden backlink almış olursunuz. Site dışı backlink planlamasına bu şekilde başlayabilir ve sonrasında backlink çeşitliliği açısından diğer çalışma türlerini uygulayabilirsiniz.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılmalıdır? Sorusunu Cevapla

Site Dışı SEO Nasıl Yapılmalıdır? ile Benzer SEO Yazıları