SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Site Dışı SEO Çalışmaları Neleri Kapsar?

0
Mesut Taşkın
Mesut Taşkın
Link İnşaası 4 sene önce 1471 Görüntülenme

Ben site dışı SEO çalışmalarından bir şey anlamadım. Ne gibi çalışmalar yapılıyor SEO ile ilgili?
Örnek vermek istiyorum. Acaba anladıklarımı yanlış mı anladım bilemiyorum.

Yaptığımız Site ”Su bidonu” hakkında olsun. Site Adresimiz siteadi.com olarak belirleyelim. Forumlarda konular açıyoruz. Tanıtım yazıları yazıyoruz. “Su bidonu” geçen kelimelerde html ile Sitemize sitemizi anlatan kelimeler aracılığı ile link veriyoruz. Top Listlere ekliyoruz. Yorumlar yazıyoruz. Başka neler yapıyoruz Google’da kelime bazlı üst sıralarda çıkmak için?

Site Dışı SEO Çalışmaları Neleri Kapsar? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  0
  Erhan Kolci 10 Ekim 2015, 13:14

  Merhabalar Mesut Bey;

  Site dışı SEO çalışmaları SEO çalışmalarının bütününü ele aldığımızda %65 lik bir kısmı etkilemektedir. Site dışı SEO çalışmaları, sitenizi dijital platformlarda paylaşarak Google nezdinde otoriter sitelerden backlink almak, video, sosyal medya, forum, sözlük gibi platformlarda paylaşarak backlink çeşitliliği sağlamayı kapsamaktadır. Ancak SEO çalışmaları sadece backlink odaklı değildir. Tüm bu teknikler dışında her siteye ve her sektöre göre özel çalışmalar uygulanması gerekmektedir. Google algoritma güncelledikçe manipüle edilmesi sonucu önemini yitiren çalışmalar olacaktır. Örneğin; bundan yaklaşık 1 yıl öncesine kadar sitenizi tanıtıcı bir makalenin 10 larca forumlarda paylaşımının yapılması siteniz için paylaştığınız site sayısı kadar backlink sayısına eşitti ve etkili bir çalışmaydı. Ancak bu çalışma bir makaleyi yüzlerce forumda paylaşarak kolay bir şekilde yüzlerce backlink elde edilebildiği için Google artık kopya içerik kullanarak site içi ve site dışı çalışma yapan tüm sitelere cezai işlem uygulamaktadır. Kopya içerik konusu Google ın günümüzde en çok dikkat ettiği kriterlerden bir tanesidir. Yine artık günümüzde etkili olmayan link türü olarak footer ve sidebar dan alınan backlinkleri örnek verebiliriz. Bir sitenin 10 bin adet sayfası olduğunu varsayalım. Eğer sitenin footer alanından backlink alırsanız sitedeki sayfa sayısı kadar sizin sitenize backlink sağlamış olursunuz. Bu şekilde 1 milyon sayfası olan bir siteden footer link aldığınızı düşünürseniz sitenize 1 milyon backlink gelmiş olacaktır. Bu da manipüle edildiği için artık sitenize faydadan çok zarar vermektedir.

  Günümüzde backlink sayısından çok kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz 1000 adet backlink alan ve kaliteli 250 adet backlink alan siteleri kıyasladığımızda sayıca fazla olan değil kalite olarak üst seviye olan site Google nezdinde daha değerli bir site olacaktır. Dolayısı ile sitenizi site dışı platformlarda kaliteli sitelerde paylaşmanız gerekmektedir. Artık imleme, forum gibi siteler yukarıda bahsettiğim şekilde kullanıldığı için çöp site statüsüne girmiş olabilir. Backlink çalışması yaptığınız sitenin de bu noktada trustrank, index sayısı, backlink kalitesi, siteye gelen ve siteden çıkan backlink sayıları ve değerleri oldukça önemlidir.

  %65 lik kısmı özetleyecek şekilde anlattım. %35 lik kısım ise site içi SEO çalışmalarını kapsar. Site içi SEO çalışmaları ise sitenizin tamamen SEO ya uyumlu olacak şekilde bir takım yazılımsal ve tasarımsal düzenlemeleri kapsamaktadır. Verdiğiniz örnekteki gibi “Su Bidonu” kelimesine SEO çalışması yapmak istiyorsanız siteisminiz.com/su-bidonu şeklinde bir sayfanızın olması ve sayfanın title, description, h1 etiketlerinde anahtar kelimenizin yer alması gerekir. Ayrıca sayfa içerisinde anahtar kelimenizle alakalı olacak bir içerik yazısının yer alması gerekmektedir.

  Tüm bunlar öncesinde sitenizi, sektörünüzü, rakiplerinizi ve anahtar kelimelerinizi çeşitli analizlerle inceleyerek sektörde zirveye oynamak için gerekli stratejiyi kurmak açısından size yardımcı olacaktır. Backlink almış olmak için backlink alınmamalı, analizler kapsamında edindiğiniz veriler ışığında kurduğunuz stratejiye göre sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda SEO çalışmaları gerçekleştirmelisiniz.

  Tüm bu anlattıklarım kısa bir özetti 🙂 SEO çalışmaları tamamen strateji üzerine kurulduğu için her site ve sektör için farklı çalışmaları kapsayacaktır. Bu nedenle tekrar belirtmek gerekirse sorunuzda yazmış olduğunuz çalışma yöntemlerine yanıt olarak, Google ın baz aldığı onlarca kriter bulunmaktadır. Bu nedenle “asla sırf backlink almış olmak için backlink alınmamalıdır.”

Site Dışı SEO Çalışmaları Neleri Kapsar? Sorusunu Cevapla

Site Dışı SEO Çalışmaları Neleri Kapsar? ile Benzer SEO Yazıları