SEO Hocası'na Sor

Sıralama Düşüşü Neden Olur?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Google Sıralama Değişimleri 7 ay önce 189 Görüntülenme

10 minute mail anahtar kelimesinde Dünya genelinde 5. sırada çıkan web sitemiz ortada hiçbir sebep yokken bir günde 8. sayfaya geriledi. Search Console’a baktığımda hiçbir hata görmüyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

Sıralama Düşüşü Neden Olur? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 23 Mart 2020, 23:19

  Merhabalar.

  Sorduğunuz sorunun onlarca sebebi olabilir. Öncelikle şundan emin olmalısınız. Kesinlikle bir sıralama düşüşü yaşıyor musunuz?

  Eğer bundan eminseniz diğer adımlara geçebiliriz.

  Bunun tespiti için ise ilk aşamada şunları kontrol etmelisiniz:

  Organik trafik sağlayan sayfalar düştü mü?
  Google Search Console, benzer bir sıralama düşüşü gösteriyor mu?
  Sıralamalarınız sürekli bir sıralama düşüşü gösteriyor mu?
  Eğer ki sıralamanız da yeni bir düşüş gerçekleştiyse ve Google Search Console tıklamaları hala veri gösteriyor ise gözünüz verilerin üzerinde olsun. Endişeye kapılmayın.

  Peki sıralamalarımızın birden düşüş yaşaması nelere bağlı olabilir?
  Hemen açıklamak isterim.

  Etkilenen Sayfalarda Değişiklik Yaptınız mı?
  Etkilenmiş olan sayfalarda bazı değişiklikler yapmış olabilirsiniz. URL,Title vb gibi basit değişiklikler dahi buna etki edebilir. Bunları kontrol ediniz.

  Etkilenen Sayfalarda İç Link Değişiklikleri Yaptınız mı?

  Internal link building kısmında değişiklik veya ufak hatalar yapmış olabilirsiniz. Bu işlemleri de ilk aşamada kontrol etmelisiniz. Footer’dan verilen bir link olumsuz etki yaratmış olabilir. Bir sayfadan gereksiz link çıkışı spam edası yaratmış olabilir veya var olan bir linkin kaldırılması sayfanızın otoritesine zarar vermiş olabilir. Bu gibi durumları gözden geçirmenizi önermekteyim.

  Rekabette Bir Değişiklik Mi Oldu?

  Bir değişiklik yaptığınız için değil rekabetin daha güçlü veya zayıf olmasından ötürü sıralama kaybetmiş olabilirsiniz. Sıralamanızdaki değişimden en çok kazanan veya kaybeden rakipleri belirlemek için sıralama araçlarını kullanın. Belki rekabet değişti ve genel bir kayıp oluştu. Bunu analiz edin.

  Tüm bunları analiz edin ve almanız gereken aksiyonları sakin ve soğuk kanlı şekilde planlayın. Ardından ise işe koyulun. Fakat unutmayın, sakına bir düşüş yaşadım diye endişe kapılıp ölçümleme yapmadan bir şeyleri değiştirmeye çalışmayın. Böyle yaparsanız doğru giden şeyleri dahi değiştirebilirsiniz.

Cevapla

Sıralama Düşüşü Neden Olur? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla