SEO Hocası'na Sor

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Diğer SEO 1 sene önce 545 Görüntülenme

Merhaba, sesli arama optimizasyonu yapılırken, örneğin adres kelimesine, “title=””” satırı oluşturup “x firma adres bilgileri bul” gibi cümlelerle çalışma yapılmasının etkisi var mı yoksa görünen “Adres” kısmının bunun gibi cümlelerle değiştirerek çalışma yapmak yeterli mi?

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır? için Yanıtlar

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 26 Mart 2020, 18:29

  Merhabalar,

  Sormuş olduğunuz soru son zamanların en popüler konularından birisidir. Bu konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

  Sesli arama, kullanıcılar belli ihtiyaçlarını karşılamak için yazarak değil, sesli olarak arama yaptıkları bir teknolojik değişim sürecidir. Sanal asistanların günlük hayatta sunduğu kolaylık sayesinde, insanların özelikle son 2 yıl içerisinde yapılan arama alışkanlıklarının evrimleşmesinde büyük rol oynadığı görülüyor. 2008 yılından günümüze sesli aramaların artışına baktığımızda ise X 35 kat sesli aramaların artarak büyüdüğü görülmekte. (Kaynak: KPCB)

  Sesli aramaların büyüme oranı, kullanıcı yaş dağılımları, cihaz özelinde kırımlar, yaygın kullanılan sorgu tipleri, ihtiyaçların hangi durumlarda gerçekleştiği gibi genel istatistikleri inceledik. Sırada ise sesli arama özelinde sayfa-sayfaların optimize edilmesi bulunuyor. Aşağıda yer alan işlemleri gerçekleştirerek sayfa-sayfalarınızı sesli aramalar özelinde optimize edebilirsiniz.

  1) Mobil Uyumluluk: Genellikle sesli sorguların %80’ni mobil cihazlardan yapıldığı için, sitemizin mobil uyumlu olması ve iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekmekte.

  2) Site Hızı: Mobilde arama yapan bir kullanıcının en son karşılaşmak isteyeceği şey yavaş açılan bir sitedir. Sayfa hızı ne kadar iyi olursa dönüşümlerinizde ciddi oranda artışlar olacaktır. Site hızınız 2 veya 2.5- saniyenin altına düşüyorsa bilinmelidir ki sitenizin optimize edilmesi gerekmektedir.

  3) Verilen Cevaplar: Sayfa içerisinde sık sorulan sorular alanı oluşturularak kullanıcı ile sohbet ediyor gibi sorular ve cevaplar hazırlanmalıdır. Aynı zamanda sesli aramanın cevabı edebi bir içerik uzunluğunda değil, kısa ve net cevaplar olmalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, sesli yapılan bir aramaya verilen cevabın ortalama 75 karakter uzunluğu olduğu gözlemlenmektedir.

  4) Anahtar Kelime Analizi: Peki, sesli aramalar için ne tür bir anahtar kelime stratejisi/analizi gerekiyor? Analiz sürecinde En büyük adım, kullanıcı ihtiyacını iyi anlamak ve empati kurmaktan geçmekte. Hedef kitleniz, ürün-hizmet tipinizle sesli arama noktasında nasıl bir yol izleyeceğinizi yüzeysel olarak da tahmin ettikten sonra, kapsamlı olarak anahtar kelime analizinin yapılması gerekmektedir.

  Özet olarak yukarıda bahsedilen şekilde ilerlemelisiniz.

Cevapla

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Sorusunu Cevapla

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla