SEO Hocası'na Sor

SEO Eklentileri Hakkında Temel Sorularım

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
All In One SEO Eklentisi 6 sene önce 737 Görüntülenme

Sorularımı 3 başlık altında topluyorum cevaplayabilirseniz çok sevinirim; 1) Gerek Yoast’ta gerek All in One SEO Pack’de ve diğerlerinde kendilerine ait Başlık, Tanım, Etiket giriş kısımları var. Yazılarımı kontrol ettiğimde Google’da hep bu eklentilere girmiş olduğum kısımların çıktığını arama sonuçlarında buna göre yer aldığımı gördüm. Peki o zaman bizim normal yazımıza girdiğimiz başlığın ve giriş cümlesinin hiçbir anlamı yok mu? Google tamamen bu eklentilerin özel alanlarına girdiğimiz bilgilere göre mi ayırt ediyor? 2) Normal yazı başlığı ile eklenti yazı başlığı kısımlarına aynı başlığı girmek mi daha faydalı yoksa farklı başlıklar girmek mi? 3) Yazının normal giriş cümlelerini eklentinin açıklaması olarak kullanmak mı daha faydalı yoksa iki kısma da farklı şeyler yazmak mı?

SEO Eklentileri Hakkında Temel Sorularım için Yanıtlar

 • admin
  Admin 9 Aralık 2014, 15:14

  Merhaba Uğur Bey,

  1) Öncelikle girdiğiniz yazıların içeriği önem derecesi bakımından en önemli kriterdir. Ancak arama sonuçlarında tüm içeriğe yer verilemeyeceği için sadece tanım ve başlık gibi kısımlar görüntülenebilmektedir. Tabi ki bu kısa özellikler de SEO açısından önem taşımaktadır, ancak içeriğin özgünlüğü ve teknik detayları sıralama açısından en belirleyici unsurlardır.

  2) İki yazı başlığını da aynı tanımlayabilirsiniz, farklı tanımlamanız gereken durumlar olursa bunları kullanmanız için yapılan bir ayrımdır. Ancak SEO açısından uyum doğallık için en önemli kriterdir. Uyumu sağlamak üzere de iki başlık yapısının da aynı olmasını önermekteyiz.

  3) Yazı açıklaması olarak, makalenin giriş cümlelerini kullanmayı önermemekteyiz. Yazı açıklaması için, makaleyi özetleyen 1 – 2 cümlelik bir açıklama girmeniz en doğru olandır. Google açıklamasını okuyarak makale hakkında bilgi edinilmesini sağlayacak bir tanımlama yapılmalıdır. Makalenin ilk cümleleri makaleye giriş niteliğinde olacağı için bu anlamda çok faydalı olmayabilir.

Cevapla

SEO Eklentileri Hakkında Temel Sorularım Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla