SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

SEO Botları Siteme Erişemiyor

0
Samet AtabaŞ
Samet AtabaŞ
Sunucu Kaynaklı SEO 4 sene önce 460 Görüntülenme

Merhabalar,
Php (laravel) ile kodladığım bir sitemi Google search console sayfasına ekledim. Fakat sitem Google dizinine eklenmedi. Google gibi getir seçeneğinde 500 hatası alıyorum. Aynı hatayı Yandex içinde alıyorum. Site çalışır durumda. Digitalocean şirketinden kiraladığım sanal sunucu üzerinde çalıştırıyorum ve Cloudflare kullanıyorum. Google da DNS, sunucu bağlantısı ve robot.txt getirme başlıklarında hata göstermiyor. Sorunun tespiti ve çözümü için ne yapabilirim ?

SEO Botları Siteme Erişemiyor için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 12 Haziran 2015, 07:09

  Merhaba Samet Bey,

  Öncelikle sitenizin indeksli olup olmadığını site:domain.com ve info:siteisminiz.com şeklinde bir sorgulama yaparak görebilirsiniz. Search Console üzerine yeni eklenen sitelerin, dizine yeni gönderilen sayfaların indeks alması bazı durumlarda zaman alabilmektedir ve bu normal bir süreçtir. Fakat Google botlarının 500 hatası ile karşılaşıyor olması tamamen sunucu kaynaklı bir hatadır. Web siteniz açılıyor ve erişim sağlanıyor fakat botlar sunucu üzerinde bulunan bu siteyi okuyamadıkları için indeks alamıyorlar.

  Bu durumda hatayı tespit etmek için öncelikle robots.txt dosyanızı kontrol ediniz, burada bulunan herhangi bir kod Google botlarının erişimini engellemiş olabilir. Search Console üzerinden Tarama başlığı altındaki Robots.txt test aracını kullanabilir, botların erişime açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Eğer robots.txt dosyanızda herhangi bir sorun yoksa htaccess dosyanızı kontrol ediniz. Bu dosya üzerinde Google botlarının sitenize erişimini engelleyecek bir şey mevcut olabilir. Eğer htaccess üzerinde de herhangi bir problem göremiyorsanız sunucu kiraladığınız firma ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  5xx hata kodlarının tamamı sunucu ile alakalıdır. Yani gelen isteklerde herhangi bir problem görünmemiş fakat sunucu tarafında bu isteklerin yanıtlanmasında oluşan bir problem vardır.

SEO Botları Siteme Erişemiyor Sorusunu Cevapla

SEO Botları Siteme Erişemiyor ile Benzer SEO Yazıları