SEO Hocası'na Sor

Sayfa Başlıklarının Aynı Olması Sorun Yaratır Mı ?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Kopya İçerik Kontrolü 5 sene önce 1114 Görüntülenme

Merhaba, tesisat işiyle alakalı SEO çalışması yürütmekteyim. Şehrin farklı bölgeleri için 10 dan fazla alan adım var. Hepsi için de aynı telefon numarasını kullanıyor. Şöyle örnek verirsem x bölgesi tesisatçı 0555 555 55 55 bir sitemin başlığı diğer sitemin başlığı da y bölgesi tesisat 0555 555 55 55 şeklinde. Bununla alakalı bir sorun oluşur mu? Google spam olarak kabul eder mi bu durumu.

Sayfa Başlıklarının Aynı Olması Sorun Yaratır Mı ? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 1 Nisan 2020, 21:14

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Title etiketleri sitemizin en önemli SEO etkenlerinden biridir. Title etiketleri, kullanıcılara tıklamak üzere olduğu sayfa hakkında bilgiler verir. Bu sebepten dolayı başlık içeriği SPAM hedefli olmamalı ve etkili başlıklar kullanılmalıdır.

  Peki, doğru bir title kullanımı nasıl olmalıdır?
  – Kopya içerik olmamalı
  – Her sayfaya ait title etiketi bulunmalı
  – Çok uzun veya çok kısa olmaması
  – Marka ismine yer verilmesi
  – Başlıkta anahtar kelimenin bulunması
  gibi kriterler etkili bir Title tagi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

  Sorunuzu yanıtlayacak olursam; x ve y sitelerinin title tagi aynı olması sorun yaratmaz. Fakat x sitesine veya y sitesine ait sayfaların başlıkları aynı olmamalıdır.

  Örnek ile açıklayacak olursam;
  “X Sitesi | Su Tesisatı” veya “Y Sitesi | Su Tesisatı” başlıkları kopya durumuna düşmez.

  Fakat X sitesi bazında “X Sitesi | Su Tesisatı” title tagine sahip bir başka sayfaya ait title tag var ise kopya durumuna düşer.

 • Özgür Aksoy
  özgür Aksoy 5 Ekim 2015, 14:32

  Merhaba Mustafa Bey,

  Sitelerinizin farklı olması ve bölgelere göre title yapısının ilk kısmı değiştiğinden dolayı spam içerik oluşturmayacaktır. Örnek veriyorum a sitenizin title a| 0555 555 55 55 b sitenizin title b | 0555 555 55 55 ise bu şekilde bir spam etkisi yaratmaz ancak a sitesinin title alt sayfalarının tamamında numara yine yer alıyorsa bu site içerisinde duplicate title dediğimiz yapıyı oluşturacaktır. Çünkü her sayfanın kendine özel bir sayfa başlığı olması gerekir. Numaranızı eğer daha fazla vurgulama yapmak istiyorsanız bunu site içerisinde banner, text ve reklam alanlarından belirtmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Cevapla

Sayfa Başlıklarının Aynı Olması Sorun Yaratır Mı ? Sorusunu Cevapla

Sayfa Başlıklarının Aynı Olması Sorun Yaratır Mı ? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla