SEO Hocası'na Sor

Robots.txt ile Fazla Sayfa Silmek Zararlı Mıdır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Robots.txt 5 sene önce 903 Görüntülenme

Sitemde yaklaşık 65 adet bozuk link var bunların sebebi daha önce aspx olan uzantıları SEO’ya uyumlu olmaları için değiştirmiştim.

Örnek olarak;
Eski Hali // siteadı.com/otel_detay.asp?ID=61
Yeni Hali // siteadi.com/Mekke/elaf-almashaer-hotel-6/

Google’da şuan 128 indexli sayfam var bunların 65’i kırık link. robots.txt yöntemi ile bozuk indexleri silmeyi düşünüyorum. 65’ine birden yazınca Google yine bir spam olarak algılar mı ?

Ve aşağıdaki index silme robots.txt’si doğrumudur ?

User-agent: *

Disallow: / siteadi.com/dosyayolu.asp

Robots.txt ile Fazla Sayfa Silmek Zararlı Mıdır? için Yanıtlar

 • admin
  Admin 17 Mart 2015, 16:33

  Merhaba,

  Eski linklerinizi 301 yönlendirmesi yaparak yeni linklerine yönlendirmeniz trafik ve ziyaretçi kaybınızın önüne geçecektir.

  Örnek olarak siteadı.com/otel_detay.asp?ID=61 linkinin içeriği siteisminiz.com/Mekke/elaf-almashaer-hotel-6/ bu link ile aynı ise bunu 301 ile yönlendiriniz. Eğer eski konu artık sizin için önemli değilse ve bununla ilgili içerik girilmeyecekse fazla olan bu linkleri robots.txt yöntemi ile silebilirsiniz. Bunun için vermiş olduğunuz kod doğrudur.

  65 adet yazıyı birden girmenizde herhangi bir sakınca yok fakat bunu her hafta düzenli olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sitenin güncellenme istikrarını koruması SEO açısından oldukça önemlidir. Eğer bütün içerikleriniz bu kadarsa kendinize göre bir güncelleme planı oluşturup buna uygun içeriklerinizi girebilirsiniz.

Cevapla

Robots.txt ile Fazla Sayfa Silmek Zararlı Mıdır? Sorusunu Cevapla

Robots.txt ile Fazla Sayfa Silmek Zararlı Mıdır? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla