SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Mod_pagespeed SEO Etkisi Nedir?

0
Anıl
Anıl
Sayfa Hızı 4 sene önce 442 Görüntülenme

Merhaba, Pagespeed değerinin yükseltmek için sunucuya mod_pagespeed eklentisini kurdum fakat resimlerin url adreslerinin değiştiriyor hemde formatını webg yapıyor.

normalde: resim.jpg
mod_pagespped: resim.jpg.pagespped.ci.ofdogo.webg

şeklinde değişiyor adres bu SEO açısından iyi midir kötü müdür bilmiyoruz. Resmin URL adresine gereksiz kodlar geliyor. Birde siz siteniz için css,js,html olarak veya farklı şekilde PageSpeed için ne yaptınız biz mod_pagespeed kullanmadan ne yapabiliriz?

Teşekkürler.

Mod_pagespeed SEO Etkisi Nedir? için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 20 Şubat 2015, 09:21

  Merhabalar,

  Öncelikle mod_pagespeed hakkında bilgi verelim. Sunucu içerisine yerleştirilen ve sitemin tamamının sıkıştırılmasına, bu sebepten sitenin daha hızlı açılmasına fayda sağlayan bir eklentidir. İyi tarafı sistemi ve siteyi iyi bir şekilde analiz ederek sistem yapısını bozmadan sıkıştırır, kötü tarafı ise uzantılarda ve sorgu isimlerinde kısmi bir değişiklik yapar.

  Ne gibi bir etkisi olur derseniz sistemdeki görsel ve sorgu URL’lerinin uzantılarını değiştirerek görünürlüğü Google nezdinde düşürebilir. Görsel uzantıları ve isimleri, javascript, css ve diğer uzantılar farklı şekilde sıkıştırıldığından dolayı ve var olan site haritalarından indeks uzantılarına kadar bu durum yansıyabileceğinden siteye olumsuz bir durum yaratabilir.

  Peki ne yapabilirsiniz?

  Javascript’ler için Javascript compressor, CSS için CSS Beautifier eklentilerini kullanabilirsiniz. Siteniz WordPress ise GZIP kurabilir, değil ise ETag özelliğiyle sitenizi .htaccess üzerinden sıkıştırabilirsiniz. Görseller için siteniz WordPress ise Smush.it eklentisini GZIP inaktif iken kullanabilir ve görselleri sıkıştırabilirsiniz. Eğer WordPress kullanmıyorsanız Yahoo’nun smush.it sitesini tavsiye etmekteyiz.

Mod_pagespeed SEO Etkisi Nedir? Sorusunu Cevapla

Mod_pagespeed SEO Etkisi Nedir? ile Benzer SEO Yazıları