SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

Mobil site için subdomain ve dizine kurulmasının farkları ne olacaktır ?

0
Metin G.
Metin G.
Subdomain 5 sene önce 895 Görüntülenme

Merhaba.

Sitelerim için mobil tema hazırladım. Scriptim lisanslı ve aynı scripti 3 sitemde kullanıyorum. Scriptimden kaynaklı nedenlerle mobil siteyi subdomainde açamıyorum; açmak için 3 ayrı lisans ücreti daha vermem gerekiyor ki bu da çok külfetli. Bu temayı dizinde (site.com/m) hazırladım ama SEOhocasi.com da dahil neredeyse tüm siteler subdomain (m.site.com) olarak kullanıyor.

Subdomainin ayrı bir site olarak arama motorları tarafından kabul edildiğini ve arama motorlarında mobil cihazlar üzerinden ayapılan sorgulamalarda cihaza göre sitelerin listelendiğini biliyorum. Bu noktada SEO açısından avantajlar ve dezavantajları ne olacaktır ? Diğer hususlar konusunda dikkatimi çekmek istediğiniz bir nokta var mı ? Tavsiyeniz nelerdir ?

– Ayrıca fikriniz var mı bilmiyorum ama dizinde çalışan sitemi subdomainde gösterebilme imkanı var mıdır ? Bir nevi iframe mantığı gibi. –

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim; kolay gelsin.

Mobil site için subdomain ve dizine kurulmasının farkları ne olacaktır ? için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 18 Haziran 2014, 07:21

  Merhabalar,

  Mobil sitelerde ayrım olarak m.SEOhocasi.com adresi kullanılıyor. Bu içerikleri ise farklı sitelerde subdomain üzerinden tanıtmak istemiyor ve her domain için ayrı bir ücret ödemek istemiyorsanız sistemsel bir değişiklik yapabilirsiniz.

  Örnek olarak;

  Subdomain’e kurulacak bir mobil siteyi “webtures.com/m/” içeriğinde oluşturun. m.webtures.com adresine giren kişileri 301 yönlendirmesiyle de “webtures.com/m/” adresine gönderin. Haricen bu sayfaya ulaşmak isteyen kişiler varsa da mobil/masaüstü ayrımını o sayfa içerisinde yaptırın.

  Yada farklı bir şekilde m.webtures.com sayfasına yüzeysel, mobil kullanıcıları bilgilendirecek bir sayfa oluşturun. Sitenize giriş yaptıktan sonra “Mobil siteye devam etmek için tıklayın” bağlantısı oluşturup o bağlantıyı da harici olarak yan sayfanıza gönderin.

  Böylelikle maliyetleri en aza düşürecektir.

Cevapla

Mobil site için subdomain ve dizine kurulmasının farkları ne olacaktır ? Sorusunu Cevapla

Mobil site için subdomain ve dizine kurulmasının farkları ne olacaktır ? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla