SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Makale İçerisinde Diğer Sayfalara Link Verilmeli mi ?

0
özgür
özgür
Link İnşaası 4 sene önce 405 Görüntülenme

Makale içerisinde diğer alt sayfalara bağlantı vermenin son dönemlerde Google’ın gözünde çok olumlu yönde olduğunu sıkça vurguluyorsunuz. Bunda hemfikiriz ancak benim merak ettiğim konu şu, örneğin “beyazperde” sitesini hepimiz biliriz, çok dikkatlice gözlemliyorum bunun gibi kendisini aşmış siteler 200 kelimelik makalede abartısız 15,20 tane alt sayfasına link veriyor hemen hemen 6-7 kelimede bir linkleme yapmak çok aşırı değil midir? 2 aylık bir site ile bunun gibi artık otoriter olmuş bir sitenin alt sayfalarına makale içerisinde verdiği bağlantı sayısı yine aynı olabilir mi ? Bu konuda detaylı bir açıklama yaparsanız sevinirim.

Makale İçerisinde Diğer Sayfalara Link Verilmeli mi ? için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 29 Temmuz 2015, 19:45

  Merhabalar,

  Makale içerisinde alt sayfalara yada diğer yazılara link vermek oldukça mantıklı bir harekettir. Bu durumu Google gözünde değil bir kullanıcı gözünde inceleyecek olursak herhangi bir şekilde web sitenize gelen kullanıcı, hoşuna giden yada dikkat çekici bir içeriği okuduktan sonra yazı sonunda bir önceki veya bir sonraki yazı ile ilgili bir metin yer alması, konuyla ilgili diğer yazıların olduğu bir bölümün bulunması kullanıcının diğer yazılara da tıklamasına sebep olmaktadır. Bu durum da doğal olarak kullanıcılarınızın site içerisinde daha çok vakit geçirmesine ve web sitenizin hemen çıkma oranının ciddi miktarda düşmesine sebep olmaktadır.

  Durumu Google açısından değerlendirecek olursak; “Kullanıcılara en faydalı ve güncel bilgileri arama sonuçlarında üst sıralarda gösteririm. ” diyen bir Google var. Sizin içeriğiniz ne kadar kaliteli ve güncel olursa doğal olarak sizde bu cümleden o oranda fayda sağlayacaksınız.

  Sorunuzun cevabına gelince; ne yazık ki belirli alanlarda otorite sağlamış web sitelerine Google bazı ayrıcalıklar tanımakta. Aslında buna ayrıcalık demek çok da doğru değil, görmezden gelmek tabiri daha doğru olacak. Google bu tür web sitelerinin yapmış olduğu hataları görmezden gelerek kolay kolay ceza vermemekte. Fakat 2 aylık yada henüz daha yaşını doldurmamış bir web sitesinin 6-7 kelimede bir link çıkışı yapması gerek site içi olsun gerek site dışı olsun direk spam olarak algılanacak ve siz filtreye düşeceksiniz. Bu sebepten ötürü bu kadar çok link vermemenizi, mümkünse yazı sonunda önceki veya sonraki yazı ile ilgili 2 adet link vermenizi önermekteyim. Makalenin altında da Yazı ile ilgili bir kaç makaleyi daha görselleri ile birlikte kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

Makale İçerisinde Diğer Sayfalara Link Verilmeli mi ? Sorusunu Cevapla