SEO Hocası'na Sor

Kelime Araştırması Nasıl Yapılır ?

0
Serkan Akçay
Serkan Akçay
Diğer SEO 5 sene önce 810 Görüntülenme

Merhaba,
Hocam kelime araştırması nasıl yapılır? Hangi araçları kullanıyorsunuz? Rapor nasıl oluşturulur kelime araştırması yapılınca?

Kelime Araştırması Nasıl Yapılır ? için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 8 Haziran 2015, 14:52

  Merhabalar Serkan Bey;

  Kelime araştırması, öncelikle site içerisinden yapılabilir. Eğer bir e-ticaret sitesiyseniz kategoriler anahtar kelimeleriniz olabilir. Bunun yanı sıra alt kategoriler, ürünler gibi alt kısımlardan da anahtar kelime seçebilirsiniz. Eğer sektörde en çok aranan kelimeleri bulmak istiyorsanız bu konuda rakiplerinizi inceleyebilirsiniz. Çeşitli backlink araçları ile rakiplerinizin hangi kelimelere çalışma yaptıklarını, sitelerinde hangi kategorilerin belirgin bir şekilde ön plana çıktıkları gibi bilgilerden faydalanabilirsiniz.

  Anahtar kelime önerileri sunan ücretli ve ücretsiz bir çok araç mevcuttur. Bu araçlardan faydalanabilir ve bulduğunuz anahtar kelimelere ait aylık ortalama aranma sayısı, rekabet düzeyleri gibi bilgileri de Google Adwords sitesinden “Anahtar Kelime Planlayıcı(Keyword Planner)” aracı ile kontrol edebilirsiniz. Bulduğunuz tüm bu verileri tek bir dökümanda toplarsanız anahtar kelime raporu elde etmiş olacaksınız.

  Rakipleri analiz etmek için ahrefs aracı, Google Adwords için ise aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.
  adwords.google.com/KeywordPlanner

Cevapla

Kelime Araştırması Nasıl Yapılır ? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla