SEO Hocası'na Sor

Kategori adlandırması değişmelimi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Diğer SEO 7 sene önce 762 Görüntülenme

wordpress blogumda kategorilere tıklayınca

” /category/android ” gibi category ile ayrılarak karsıma link çıkıyor. Bu link zararlımıdır olduğundan daha yararlı yapma imkanımız var mı?

Ayrıca link sonlarındaki “.html” yapısını nasıl kaldırabiliriz yardımcı olur musunuz

Kategori adlandırması değişmelimi için Yanıtlar

 • admin
  Admin 14 Nisan 2014, 11:33

  Merhabalar Emre Bey.

  WordPress üzerinde varsayılan olarak belirtilen kategori için “category” etiketler için ise “tag” bağlantısı kullanılmıştır. Bu bağlantıları ilk defada “Ayarlar” sekmesi üzerinden “Kalıcı bağlantılar” içerisinde “Kategori temeli” – “Etiket temeli” kutucuklarından değiştirebilirsiniz. Diğer bir konuda da eğer Google’a sayfalarınızın “.html” olarak görünmesini istiyorsanız “kalıcı bağlantılar” sekmesinde en attaki “Özel Yapı” içerisine “%postname%.html” yazarak “siteadresi/kategori/yazi.html” olarak güncellenecektir.

  Bu kalıcı bağlantıları değiştirirken dikkat etmeniz gereken bir riskte mevcut. Eğer siteniz yeni değilse, uzun süredir yayın süreci içerisindeyse bu bağlantıları değiştirmeniz sitenizin neredeyse tamamının kalıcı bağlantılarını değiştirmeye eş değerdir. Bunun diğer anlamı sitenizdeki tüm kategori, etiket ve yazı sayfalarının indeksi düşüp yeniden indekslenme sürecine girmesidir.

  Eğer siteniz uzun zamandır aktif ve belirli bir kesime hitap ediyorsa bu değiştirmeyi yapmanız siteniz için risk teşkil edebilir. Bununla ilgili olarak eski indekslenen sayfayı yeni URL’ye uygun olacak şekilde yeni sayfalara yönlendirmeniz gerekir. Bu değişiklikleri “.htaccess” dosyası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz…

  Konuyla ilgili olarak https://www.seohocasi.com/sayfa-uzantisinin-SEOya-etkisi/ adresindeki yazımızı okuyabilirsiniz…

Cevapla

Kategori adlandırması değişmelimi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla