SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

İndex Almayan Sitelere Yapılacak İşlemler Nelerdir?

0
ömer Mansuri
ömer Mansuri
Google İndex 4 sene önce 602 Görüntülenme

Merhabalar,

Web sitemiz 22 Hazirana kadar index alıyordu. Ancak 29 Hazirandan sonra index almamaya ve Google robotları gelmemeye başladı. Bunun sebebi ne olabilir sizce?

1) Webmaster tools Google gibi getir yapıyorum.

2) 3 günde bir sitemap güncellemesi yapıyorum.

3) Facebook sayfasından yazılarımı paylaşıyorum.

4) Fuub sitenizden pingleme yaptım.

bunları yapmama rağmen gelmedi, bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İndex Almayan Sitelere Yapılacak İşlemler Nelerdir? için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 24 Temmuz 2015, 07:57

  Merhabalar,

  Google botlarının sitenize uğrama sıklığı içerik girme sıklığınız yani sitenizi güncelleme sıklığınız ile doğru orantılıdır. Siz web sitenizi ne kadar güncel tutarsanız Google botları da o kadar güncel olarak sitenize uğrar ve yeni yazdığınız yazılardan hemen haberdar olarak indeks alırlar. Özellikle haber sitelerinin çok hızlı indeks almasına sebep olan şey sürekli ve düzenli olarak içerik girilmesidir. Bir web sitesi indeks almadığı durumlarda yapılmaması gereken şeyleri sürekli olarak tekrarlamış olduğunuzu söylemekte fayda var.

  1) Sürekli Google Gibi Getir Yapmayın !

  Bu Google botlarının sitenize uğrama sıklığını bozmaktadır. Acil bir durum olmadıkça bu seçeneği kullanmamalısınız. Eğer sürekli bu seçeneği kullanarak Google botlarını sitenize çekerseniz bir süre sonra Google botları siz çağırmadıkça web sitenize uğramayacaktır. Doğal olanı tercih etmeye çalışın.

  2) Sürekli Sitemap Güncellemesi Yapmayın !

  Sitemap güncellemesi; site haritanızda bir sorun oluştuğunda yada mevcut site haritanızı değiştirdiğinizde yapılması tavsiye edilir. Site haritanızı her güncellediğinizde eskisi silinir ve yenisi için beklemeye alınır. Bu noktada sürekli yapacağınız ekleme silme işlemleri botların normal akış seyrini bozacaktır.

  Web sitenizin düzenli olarak indeks alması için siz de düzenli olarak içerik girmeli, girdiğiniz içerikleri sosyal medya türevi ortamlarda paylaşıp sitenizin ve o sayfanın etkileşim oranını arttırabilirsiniz. Eğer Google botları sitenize hiç uğramıyorsa yazılımsal olarak bu botların erişimini engelleyici bir problem olabilir. Robots.txt dosyanızı ve htaccess dosyanızı kontrol etmenizi öneririm. Eğer Google Gibi Getir yaptıktan sonra url dizine gönderildi diyorsa siteniz indeks alıyordur. Site:domain.com/sayfa-adi şeklinde veya site:domain.com sorgusunu Google üzerinde aratarak mevcut indekslerinizi görebilir, en son hangi tarihte indeks aldığınızı öğrenebilirsiniz. Siteniz indeks alıyor fakat sıralamalarda görünmüyorsa bunun sebebi detaylı olarak incelenmelidir. Bu noktada Google tarafından herhangi bir cezai işleme çarptırılmış olabilirsiniz.

Cevapla

İndex Almayan Sitelere Yapılacak İşlemler Nelerdir? Sorusunu Cevapla

İndex Almayan Sitelere Yapılacak İşlemler Nelerdir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla